Vojenská policie vrátila ČT část zabavených materiálů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vojenská policie ve středu přivezla do České televize (ČT) část materiálů, které zabavila při pátečním zásahu v budově zpravodajství. Policisté podle jejich mluvčího Jana Čermáka vracejí většinu dokumentů, už je prý nepotřebují pro další vyšetřování.

Vrácené věci nyní kontroluje právník ČT Martin Elger. 

Policisté na konci minulého týdne prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. 

Žalobce: VP při zásahu pochybila

Podle státního zástupce Vojenská policie při zásahu v televizi pochybila. Zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. Podle Elgera nyní policisté vrátili téměř vše, co zajistili, s výjimkou kazet, které prý ještě potřebují. 

Policie podle státního zástupce nepostupovala správně také proto, že neměla při prohlídce s sebou odborníka na výpočetní techniku kvůli zajištěným počítačům. Materiály, které mohou souvislost s vyšetřováním, mají podle jeho příkazu nechat policisté neprodleně prozkoumat znalci a poté také vrátit. 

Opozice chtěla vysvětlení ve sněmovně

Kauza se v úterý dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem hlasy vládních poslanců její požadavek zamítla. KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě. K tomu ale potřebuje i podpisy sociálních demokratů. 

Opoziční ČSSD oznámila, že se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli zásah Vojenské policie v ČT probrat. Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program. 

Soudce prý postupoval správně

Česká televize uvedla, že jejich právní zástupce zvažuje kvůli případu podání ústavní stížnosti. V souvislosti s prohlídkou kontrolovala také pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegové postup svého podřízeného, žalobce Vladimíra Mužíka. Konstatovala, že jednal podle zákona a odůvodněně. Jeho postup však ještě přezkoumává Vrchní státní zastupitelství v Praze. 

Také Obvodní soud pro Prahu 6 si stojí za rozhodnutím svého soudce Kryštofa Nového, který vydal povolení k prohlídce v České televizi. Podle místopředsedkyně Zuzany Barochové byl soudní příkaz naprosto v pořádku, bylo na něm uvedeno přesné označení kanceláře. Jeho rozsah byl obvyklý, odpovědnost za způsob prohlídky pak nese podle soudu Vojenská policie.

Tagy: policie čt vyšetřování

Zdroje: ČTK