FOTO: Válka, která bere důstojnost. Podívejte se, jak žijí lidé na Donbase

- Magazín autor: art

Říká se, že fotografie je silnější tisíců slov. O situaci na vzbouřeneckém Donbase se toho sice napsalo už mnohé, především tedy o politické rovině, přesto si lze jen stěží představit utrpení, které způsobily obyčejným lidem boje na východě Ukrajiny. Podívejte se na snímky, které vám přiblíží jejich život uprostřed války.

Lidé v ostřelovaném Doněcku a jeho okolí žijí měsíce ve vlhkých krytech ze sovětských časů. Člověk v tísni jim dodává potravinové balíčky

Lidé v ostřelovaném Doněcku a jeho okolí žijí měsíce ve vlhkých krytech ze sovětských časů. Člověk v tísni jim dodává potravinové balíčky , zdroj: Archiv ČvT

Před střelbou se lidé ukryli do starých jaderných krytů. Humanitární situace byla na Donbase mizerná už v létě a na podzim, s příchodem zimy se ale silně zhoršila.

130 Sedmnáctiletý Jevgenij utekl se svými třemi bratry a sestrou z ostřelované Horlivky. Sedmičlenná rodina nyní přežívá v provizorním prostoru v Konstantinovce., zdroj: Stanislav Krupař pro ČvT

Ukrajinská vláda civilistům nepomáhá. Rusové sice na vzbouřenecký Donbas humanitární pomoc posílají, k lidem se ale nedostává. Pomocnou ruku ale mohou hledat od nevládních organizací. Pomoc proudí i z Česka, od listopadu má Doněcku kancelář Člověk v tísni. 

320 Na Kirovské na okraji Doněcku dopadají denně bomby. Jídlo tu téměř není k dostání. Místní už několik měsíců nedostali výplaty, a tak přežívají jen díky humanitární pomoci, zdroj: Stanislav Krupař pro ČvT

"Ve čtvrtích poblíž doněckého letiště lidé už měsíce žijí ve starých sovětských krytech. Do vlhkých podzemních prostor je zahnalo pravidelné ostřelování – je pro ně prostě příliš nebezpečné zůstávat doma a jinam není kam jít," popisuje situaci vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys. 

020 Někteří lidé z krytů už ani nevycházejí, zdroj: Archiv ČvT

"Celkem tu máme 96 lidí, z toho 90 jich tu žije stále. Prostě nemají, kam jinam jít," popisuje Natálie, správkyně jednoho z podzemních příbytků. Za akutnější problém než jídlo považuje nedostatek léků. "Léky, hlavně léky. Když našim a staříkům nepřivezete léky, jídlo už potřebovat nebudou."

270 Na Kirovské na okraji Doněcku dopadají denně bomby. Jídlo tu téměř není k dostání, zdroj: Stanislav Krupař pro ČvT

Místní už měsíce nedostávají výplaty. Jídlo je v Doněcku a jeho okolí takřka k nedostání, na humanitární dávky se stojí fronty. Bombardování bere lidem domovy i důstojnost. 

0_SKR1939 Dům Věru Leonidovy v Jasinovatě byl zničený bombardováním v září, zdroj: Stanislav Krupař pro ČvT

Tagy: Ukrajina Donbas východní Ukrajina rusko-ukrajinská krize rusko-ukrajinská válka na Donbasu

Zdroje: Vlastní,Člověk v tísni