Finsko platí uprchlíkům za návrat domů. Proplácí jim i cestu

- Aktuality autor: pal

Žadatelé o azyl, kteří neuspějí u finských úřadů, mohou požádat o finanční příspěvek, jestliže se rozhodnou vrátit domů. Peníze mohou dostat i ti, kteří svoji žádost o azyl ve Finsku dobrovolně stáhnou sami. Finsko jim také zaplatí náklady na cestu. 

Uprchlíci, kteří se vrátí z Finska domů, mohou počítat s penězi. Ilustrační foto

Uprchlíci, kteří se vrátí z Finska domů, mohou počítat s penězi. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Finský imigrační úřad příspěvek označuje jako způsob, jak repatriaci odmítnutých migrantů usnadnit. Ti mohou nově čerpat nejen peníze, ale i zboží, případně kombinaci obojího. Část příspěvku dostanou lidé ještě před odjezdem, zbytek pak po návratu do vlasti.

Výše pomoci závisí podle rozvojové míry země, do které se migranti vrací. Získat tak mohou od několika stovek euro (několik tisíc korun) až zhruba tisíc eur (asi 27 tisíc korun).

Na nejvyšší částku mají nárok lidé ze zemí jako Afghánistán, Irák či Somálsko. Celková suma se ale může navýšit o další příplatky za to, že se žadatel stal například obětí pašeráků lidí.

Finsko vedle zmíněných příspěvků proplácí rovněž náklady na cestu domů, jako jsou například letenky či vystavení dokladů.

Helsinky si od tohoto opatření slibují to, že uspíší repatriaci lidí, kteří představují pro zemi ekonomickou zátěž, a také těch, kteří nemohou být nuceně deportováni.

"Existují země, které nepřijímají nikoho, kdo se nevrací dobrovolně," uvedlo finské ministerstvo vnitra. "Příkladem je Irák, který bere zpět jen ty své občany, kteří o to požádali," dodalo.

Tagy: zahraničí Finsko afričtí uprchlíci uprchlická krize

Zdroje: ČTK