Slovensko chce zavést dobrovolné odvody. Možná už příští rok

- Aktuality autor: pal

Slovensko chystá zavedení dobrovolné vojenské služby, už od příštího roku. Dobrovolnou vojenskou službu by tak mohlo absolvovat zhruba 150 Slováků ročně. Vyplývá to ze zákona, který vypracovalo slovenské ministerstvo obrany. Zájemci o dobrovolnou vojenskou službu by pobírali „symbolickou odměnu“ ve výši 135 eur (asi 3645 korun) měsíčně. 

Slovensko prý díky zavedení dobrovolné branné povinnosti získá 150 vojáků ročně

Slovensko prý díky zavedení dobrovolné branné povinnosti získá 150 vojáků ročně,zdroj: Profimedia.cz

Účelem je vytvořit právní prostředí, ve kterém se občanům Slovenské republiky umožní absolvovat základní vojenský výcvik, a v rámci dobrovolné vojenské přípravy se tak připravit na případnou obranu Slovenské republiky, uvedlo ministerstvo. Zároveň by se tak obnovilo vytváření armádních záloh.

Výcvik bude zaměřen na praktické vojenské dovednosti

Výcvik vojáků v rámci dobrovolné vojenské přípravy by měl trvat 12 týdnů. Většina tohoto času bude zaměřena na získání zručností například v oblasti taktické či střelecké přípravy, dále radiační, chemické a biologické ochrany či zvládnutí komunikačních a informačních systémů.

Po ukončení přípravy absolventi výcviku složí vojenskou přísahu a budou povýšeni do hodnosti voják druhého stupně.

Zájemci o dobrovolnou vojenskou službu budou mít nárok na spíše symbolickou finanční odměnu. Za každý den vojenské přípravy by podle ministerstva obrany měli dostat 4,5 eura (121 korun), tedy 135 eur (3645 Kč) měsíčně. Tato částka odpovídá šestině průměrné měsíční mzdy na Slovensku.

O znovuzavedení dobrovolné branné povinnosti se mluvilo už dříve

Povinná vojenská služba na Slovensku byla zrušena v roce 2006. V současnosti má země zhruba 14 tisíc profesionálních vojáků.

O zavedení dobrovolné vojenské služby slovenští politici hovořili už v minulosti, projekt ale zaveden nebyl. Myšlenku dobrovolné služby v armádě oprášil premiér Robert Fico loni.

Nové zájemce do aktivních záloh armády hodlá přilákat také Česko. Vláda navrhla zvýšit jejich odměny a poskytnout jim lepší výhody.

O členství v zálohách mají nyní Češi poměrně malý zájem. V současné době je v nich zařazeno asi 1200 osob, do budoucna jich chce mít armáda až pět tisíc.

Tagy: Slovensko zahraničí Branná povinnost slovenská armáda

Zdroje: ČTK