Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: FBI hledala v Trumpově sídle dokumenty o jaderných zbraních, prohlídku schválil ministr

Aktualizováno: FBI hledala v Trumpově sídle dokumenty o jaderných zbraních, prohlídku schválil ministr
Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland | zdroj: Profimedia

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa dokumenty týkající se jaderných zbraní, napsal deník The Washington Post. Není podle něj jasné, zda byly takové dokumenty ve floridském resortu Mar-a-Lago nalezeny. Trump dnes na svou sociální síť Truth Social napsal, že tvrzení Washington Post je „výmysl“.

Bývalý americký prezident informaci přirovnal k mediálním zprávám o vyšetřování údajného ruského vlivu na jeho zvolení prezidentem v roce 2016 a dvěma ústavním žalobám, kterým čelil za svůj podíl na nepokojích v Kapitolu.

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek požádalo soud, aby zveřejnil příkaz, který FBI prohlídku resortu povolil. Spolu s povolením by soud měl odtajnit i výčet věcí zabavených při operaci, uvedl ministr spravedlnosti Merrick Garland. Na tiskové konferenci zdůraznil, že prohlídku osobně schválil. „Ministerstvo takové rozhodnutí nepřijímá bez rozvahy. Když je to možné, je standardní praxí hledat méně obtěžující nástroje,“ uvedl.

Trump, který razii vykreslil jako politicky motivovanou, má čas do dnešních 21:00 SELČ, aby proti zveřejnění dokumentů vyjádřil protest. Na Truth Social ale exprezident napsal, že nebude protestovat a dokonce prý „volá po okamžitém vydání těchto dokumentů“. Sám Trump nicméně povolením k prohlídce i seznamem při ní zabavených věcí disponuje a může je tedy sám kdykoliv zveřejnit.

Akce v resortu Mar-a-Lago byla součástí vyšetřování, zda Trump při svém odchodu z funkce v lednu 2021 neoprávněně neodvezl z Bílého domu záznamy, z nichž některé jsou podle ministerstva spravedlnosti tajné.

Zdroj obeznámený se záležitostí uvedl, že FBI při prohlídce získala z Trumpova majetku asi 10 krabic. Trump v době zásahu agentů FBI na Floridě nebyl.

Domovní prohlídka u bývalého prezidenta nemá v moderních amerických dějinách obdoby. Trump, zákonodárci jeho Republikánské strany a jejich spojenci v médiích ministerstvo spravedlnosti a FBI bez důkazů obviňují z politicky motivovaného postupu a dokonce šíří divoké spekulace o tom, že agenti mohli podstrčit falešné důkazy proti exprezidentovi. Proti tomuto nařčení se Garland ve čtvrtek na tiskové konferenci ohradil.

Garland zároveň oznámil, že ministerstvo spravedlnosti žádá soud, aby povolení k prohlídce odtajnil, společně s výčtem věcí zabavených při operaci. Postup vysvětlil mimo jiné „značným veřejným zájmem“ spojeným s vyšetřováním bývalé hlavy státu. Garland také potvrdil, že Trumpovi právníci mají kopie obou uvedených dokumentů.

Pondělní prohlídka zjevně pramenila z mnohaměsíčních tahanic kolem oficiálních materiálů Bílého domu, které musí prezidenti předávat Národnímu archivu. Trump si po odchodu z funkce odvezl 15 krabic s předměty z prezidentského sídla, k jejichž obsahu se archiváři dostali až letos. Případ tím ovšem nebyl uzavřen a archiv do věci zapojil ministerstvo spravedlnosti kvůli výskytu utajovaných dokumentů.

Zdroje: