Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Farmaceutický gigant Bayer chce vyrábět vakcínu od firmy CureVac

Farmaceutický gigant Bayer chce vyrábět vakcínu od firmy CureVac
Šéf firmy CureVac řekl, že ke konci tohoto roku už bude k dispozici několik set milionů dávek vakcíny. | zdroj: Profimedia

Farmaceutická společnost Bayer prohloubila spolupráci s biotechnologickou firmou CureVac a bude se podílet na výrobě proticovidové vakcíny, kterou CureVac vyvinul.

Obě firmy už na začátku ledna oznámily, že uzavřely smlouvu o spolupráci při dokončování vakcíny. Bayer má mimo jiné pomoci vytvořit podmínky pro schválení očkovací látky a zajistit dodavatelské řetězce. O převzetí výroby však lednové prohlášení ještě nehovořilo.

Šéf společnosti Bayer Stefan Oelrich řekl, že z přezkoumání vlastních možností firmy vyplynulo, že disponuje „požadovanými schopnostmi a možnostmi“ vyrábět očkovací látku na bázi mRNA (mediátorových RNA) od firmy CureVac. Příští rok chce Bayer vyrobit 160 milionů dávek, v dalším roce ještě více. S výrobou se možná začne ještě na konci tohoto roku.

Společnost Bayer, jejíž farmaceutická odnož sídlí v Berlíně, je známá například výrobou aspirinu, ale dosud žádné očkovací látky nevyráběla. Budoucí výrobu vakcíny mají zajišťovat pobočky ve Wuppertalu a jinde. „Kvůli rychlosti budeme aktivovat celou naši globální síť,“ řekl Oelrich.

CureVac v současnosti svůj preparát ještě vyvíjí. Pokud půjdou další vývojové a schvalovací kroky podle plánu, mohlo by očkování začít v létě, ale zatím dávkami, které ještě nebudou od Bayera. Očkovací látka CVnCoV od firmy CureVac vstoupila v polovině prosince do třetí fáze klinické studie. Její první výsledky firma očekává na konci prvního čtvrtletí tohoto roku.

Šéf firmy CureVac Franz-Werner Haas řekl, že ke konci tohoto roku už bude k dispozici několik set milionů dávek vakcíny. Na příští rok byla zatím plánována výroba 600 milionů dávek, po rozšíření výrobní sítě jich však bude možné vyrobit nejméně miliardu, tvrdí Haas.

Evropská komise (EK) u firmy CureVac objednala předběžně 220 milionů dávek, z nichž podle německého ministerstva zdravotnictví 53 milionů připadne Německu. Přípravek se bude podávat ve dvou dávkách, podobně jako preparát od firem BioNTech a Pfizer.

Podle DPA není ve farmaceutickém odvětví běžné, aby spíš menší firmy v oblasti vývoje navazovaly spolupráci s giganty v oboru. Předtím se podobně rozhodla i mohučská firma BioNTech, která spojila síly s americkým koncernem Pfizer, a společně se jí tak podařilo jako první firmě dostat na evropský trh svou vakcínu. Jako druhou schválily Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise vakcínu americké firmy Moderna a minulý týden jako třetí také očkovací látku od britsko-švédské firmy AstraZeneca.

Zdroje: