Evropu děsí Ebola. Španělští lékaři monitorují přes 20 lidí

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Už včera informovaly španělské úřady o prvním případu přímého nakažení virem ebola na území Evropy. Infikována byla zdravotní sestra, která se nakazila od pacienta, o kterého pečovala po jeho návratu ze Sierra Leone. V karanténě se nyní z preventivních důvodů ocitl i její manžel. Kvůli podezření z možné nákazy byli dnes v Madridu hospitalizováni ještě další dva lidé. Muž, který přiletěl z Nigérie a další zdravotní sestra.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Zmíněná nakažená zdravotní sestra patřila ke skupině zhruba třiceti zdravotníků, kteří pečovali o oba španělské duchovní, kteří si onemocnění přivezli ze západní Afriky a ve Španělsku mu podlehli. Zdravotnice se od nich nejspíše nakazila, i když zdroj nákazy se ještě oficiálně vyšetřuje.

Ošetřovatelka údajně dvakrát vešla do místnosti, ve které se léčil podlehnuvší španělský misionář García Viejo. Jednou, aby se přímo podílela na jeho léčbě, a podruhé, když dezinfikovala pokoj po jeho smrti. Pokaždé však měla na sobě ochranný oblek.

Devětašedesátiletý Manuel García Viejo zemřel 25. září, ebolou se nakazil v Sieře Leone. Pětasedmdesátiletý misionář Miguel Pajares nemoci podlehl již v srpnu poté, co se virem nakazil v Libérii.

Dalších 21 osob je v přímém ohrožení

Španělský deník El País informoval, že krátce po smrti druhého z duchovních odjela zdravotní sestra na dovolenou. Špatně jí začalo být minulé úterý. Španělské úřady se nyní snaží zjistit, kdo všechno byl se ženou v kontaktu a vypracovávají podrobný seznam. V nemocnici Alcorcón na západě Madridu, kde byla v neděli přijata, identifikovali údajně 21 osob, kteří se vyskytovali v její blízkosti. Zmíněné osoby jsou nyní pod přísnou zdravotnickou kontrolou a musejí si pravidelně měřit teplotu, kterou hlásí lékařům.

Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhl k 1. říjnu počet obětí 3439 z celkem 7492 zaznamenaných případů nákazy. Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Jedná se o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976.

Tagy: Španělsko virus epidemie ebola

Zdroje: ČTK,bbc.co.uk