Bulharská konzervativní opozice chce vládnout menšinově

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Vítěz bulharských předčasných parlamentních voleb středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska(GERB), chce zkusit menšinovou vládu, a zabránit tak prodloužení politické krize v zemi s dalšími předčasnými volbami.

Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála strana GERB někdejšího premiéra a bodyguarda Bojko Borisova

Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála strana GERB někdejšího premiéra a bodyguarda Bojko Borisova,zdroj: Isifa.com

Strana někdejšího premiéra Bojka Borisova získal v nedělních volbách nejvíce hlasů, 32,7 procenta, což mu ve 240členném Lidovém shromáždění zajišťuje 84 křesel. Je to tedy málo na to, aby strana mohla sama vytvořit stabilní vládu s podporou většiny poslanců.

Ve snaze předejít opakování loňského povolebního vývoje se dnes vedení GERB rozhodlo, že s ostatními stranami, které v neděli překročily čtyřprocentní práh pro vstup do parlamentu, bude jednat o podpoře menšinového kabinetu.

Velká koalice je nepravděpodobná

Na druhém místě skončila Bulharská socialistická strana (BSP), kterou podpořilo 15,4 procenta hlasujících a která proto zřejmě bude mít 39 poslanců. Socialisté už v pondělí avizovali, že budou rovněž vyjednávat o koalici s menšími novými politickými uskupeními. V médiích hodně diskutovanou možnost velké koalice s GERB totiž socialisté odmítli. Jejich šance na vytvoření vlády s větším počtem menších stran, která by měla podporu dostatečného počtu poslanců, není ale podle politologů nikterak velká.

V neděli konané předčasné volby měly v Bulharsku ukončit už dva roky trvající politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády. To se odrazilo i na volební účasti, když k urnám nepřišla ani polovička voličů.

Tagy: krize Bulharsko předčasné volby politika

Zdroje: ČTK