Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Komentář: Nekonečný hon na Rittiga a čerstvé předvolební perly

Komentář: Nekonečný hon na Rittiga a čerstvé předvolební perly
"Zavřít mě můžou, pustit musí," směje se Rittig | zdroj: Profimedia

Rittig ne a ne si jít sednout a jak předvolební boj finišuje, množí se i zábavné volební materiály a hesla.

"Zdravím všechny na Twitteru, sorry za drobnou pauzu, ale na cpz nemají na chodbě internet," napsal ze svého účtu po návratu z policejního slyšení známý pražský podnikatel Ivo Rittig a na konec tweetu přidal smajlíka. 

Tým plukovníka Šlachty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) již potřetí neuspěl a Rittig byl se spoluobžalovanými v kauze Oleo Chemical poslán domů. Vrchní státní zastupitelství v Praze, tedy přesněji Lenka Bradáčová tentokrát vazbu pro Rittiga ani nenavrhovala. Neuspět napotřetí by totiž mohlo image zarputilé protikorupčnice navždy poškodit.

Otázkou je, jak česká společnost mediálně vděčný tandem Bradáčová-Ištván-Šlachta dnes skutečně vnímá. Monstrproces, který vloni shodil Nečasovu vládu, zatím moc na vážnosti nezískal. Rittig se stoickým klidem obvinění a spekulace komentuje s úsměvem na rtech slovy "zavřít můžou, pustit musej".

V řadách odborníků na hospodářskou kriminalitu a organizovaný zločin se začíná mluvit o tom, že Šlachtův tým není pro vyšetřování Rittigových kauz tím pravým ořechovým. ÚOOZ, který vznikl na počátku 90. let, aby chytal mafiány, kuplíře a zloděje různého typu, je podle nich na Rittiga a jeho kumpány krátký.

Žaloba v kauze Oleo Chemical a vyplácení odměn na Rittigův kyperský účet není podle mnohých dostatečně vyargumentovaná a u soudu neobstojí. O tom, že státní orgány stojí před chobotnicí, kterou nebude snadné rozplést, svědčí i nezvykle vysoký počet nejrůznějších společností, ve kterých figuruje právnička MSB Legal (dříve Rittig & Partners) Karolína Babáková. Ta je spolu s Rittigem v kauze Oleo Chemical také obviněna. Člověk, aby snad pomalu dal za pravdu Rittigovým slovům o tom, že "z něj za chvilku udělají celostátního Jánošíka".

Kdyby protirittigovské tažení nebylo již několik měsíců tragikomickým klišé, jeden by si myslel, že jde zase o nějakou předvolební perličku. O ty totiž rozhodně není v posledních dnech nouze.

Trochu zištněji než Rittigovo opětovné zadržení a následné propuštění působily policejní manévry na úřadech a ve firmách po celé zemi necelé dva týdny před komunálními a senátními volbami. Někomu to připomnělo legendární Kubiceho zprávu, která měla Jiřího Paroubka údajně připravit o volební úspěch a de facto ho tak politicky zabila. Zároveň se ale nikomu nechce věřit, že šlo o zásahy na něčí objednávku. Jisté každopádně je, že hejtmanstvím, která spravuje ČSSD, na popularitě nepřidá a hnutí ANO, které má být favoritem letošních voleb, zase neubere.

Babišova strana pokračuje v razantních proklamacích o tom, že všechno prostě zařídí a udělá. Zejména ve větších městech si věří a předvolební průzkumy jí skutečně dávají velké šance. Posledním hitem z Babišovy PR dílny je video kandidátky na primátorku hlavního města Adriany Krnáčové a jejích kamarádů Elišky Kaplické a Patrika Nachera. Krnáčová provádí Kaplickou Mordorem korupce a neřesti – tedy Prahou, která je turisty a expaty ze všech koutů světa tak často milována a chválena. Kaplická zase babišovskou češtinou komentuje nepravosti, o kterých ví jako někdejší šéfka Transparency International hodně, a nebojí se případně zeptat Patrika. 

zdroj: YouTube

Ani ostatní politické strany nezůstávají v lidové tvořivosti pozadu. Například kandidát do senátu za LEV21 (politický projekt zmíněného Jiřího Paroubka) slibuje "podporu tradičních profesí a nezaměstnanosti". Heslo je to skutečně neotřelé. ČSSD zase láká na rozverný vzdělávací šotek, že prý "dají praxi absolventům kolínských škol". Co na to sociálně demokratický radní PaedDr. Milan Němec, MBA, pod kterého oblast školství ve středočeském kraji spadá, se nám bohužel nepodařilo zjistit.

Předvolební bizár je u nás skutečně tak velký, že volič má mnohdy problémy rozeznat, zda náhodou nejde o nějaký šprým. Autenticitou si však můžeme být rozhodně jisti u hesla komunistického kandidáta do senátu Zdeňka Koudelky, který nás ve svém volebním materiálu přesvědčuje o tom, že "JINÁ VOLBA JE POUHÝ KOMPROMIS"

Razance charakteristická pro represivní složky minulého režimu je vlastně jedním ze společných jmenovatelů volební kampaně jako celku. Vzhledem k celospolečenské poptávce volající po větším pořádku se není čemu divit. Revival estébáckých praktik si vychutnává nejen Rittig, který se paradoxně stal lakmusovým papírkem toho, kam až jsou české úřady ochotny ve svém spravedlivém boji zajít. Vše nasvědčuje tomu, že o obdobné špílce nebude nouze ani po volbách. Stát to prostě zařídí.

Zdroje:
Vlastní