Ázerbajdžán: Autokrat Alijev ovládl volby, opozice se bouří

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ázerbájdžánská vládní strana Nový Ázerbájdžán (YAP) fakticky vyhnala opozici z poslaneckých lavic, když v nedělních parlamentních volbách získala nejméně 70 ze 125 poslaneckých míst. Volby prý byly zmanipulované.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Téměř celý zbytek sněmovny připadl loajálním provládním poslancům. Opozice má jediný mandát, obvinila režim z podvodů a žádá anulování výsledků. Podle kritiků provázely volby "obludné nepořádky".´

Strana YAP prezidenta Ilhama Alijeva si své pozice v jednokomorové sněmovně oproti minulým volbám vylepšila zhruba o deset křesel. Výsledky ve třech obvodech volební komise z neupřesněných důvodů zrušila. Vůbec nejúspěšnějším kandidátem ve volbách se stala prezidentova manželka Mehriban Alijevová, která ve svém obvodu získala 94,5 procenta hlasů. 

Šéf volební komise: Hlasování bylo "průzračně demokratické"

Opozice ve volbách dramaticky neuspěla. Fakticky jediným jejím zástupcem je v novém parlamentu Iqbal Agazade, předseda strany Naděje (Ümid). Opoziční volební blok Muslimské demokratické strany Müsavat a Ázerbájdžánské lidové fronty (Müsavat/AHCP) nezískal ani jeden mandát. Ve volbách neprošel předseda strany Müsavat Isa Gambar ani šéf AHCP Ali Kerimli. 

Podle volební komise nebyly ve volbách zaznamenány žádné vážnější problémy, které by mohly ohrozit jejich zákonnost. Šéf komise Mezahir Penahov označil volby za "průzračně demokratické" a zcela spravedlivé. Stejného mínění je i mise Společenství nezávislých států, seskupení sdružujícího postsovětské republiky. Podle mluvčího mise proběhla předvolební kampaň i samo hlasování spravedlivě a demokraticky. 

"Návrat Ázerbajdžánu do středověku"

Opoziční politici naproti tomu hovoří o masových machinacích a o "totální falzifikaci voleb". Volební blok Müsavat/AHCP hodlá kvůli volebním výsledkům podat žalobu a chce se obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva.

Kerimli označil hlasování za "výzvu západní veřejnosti" a za událost, která Ázerbájdžán vrátila do středověku. Strana Müsavat, která měla v předešlém parlamentu čtyři poslance, vyzvala k anulování výsledků a vypsání nových voleb. 

Západní diplomat: Byla to absolutní ostuda

Západní pozorovatelé se zatím oficiálně k průběhu voleb nevyslovili, jejich vyjádření se očekává během pondělí. Nejmenovaný západní diplomat nicméně agentuře Reuters řekl, že volby byly "absolutní ostudou" a doprovázely je "obludné nepořádky". 

Ázerbájdžánský politický systém označují evropské organizace ochránců lidských práv za modelový příklad státu postaveného na příjmech z obrovských zásob ropy, jehož vedení podle své vůle rozděluje nejen bohatství státu, ale i přístup k nástrojům politické moci.

Rodina Alijevů v zemi vládne nepřetržitě od rozpadu SSSR počátkem 90. let a železnou rukou ovládá parlament, vládu, soudy i média.

Tagy: kritika opozice Ázerbájdžán

Zdroje: ČTK