Ázerbájdžán prý dopadl skupinu teroristů napojených na Al-Káidu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ázerbájdžánská tajná policie zadržela skupinu náboženských extremistů vycvičených v Pákistánu, Afghánistánu a Sýrii, kteří byli napojeni na teroristickou síť Al-Káida. Státní agentura APA dnes v Baku oznámila, že skupina měla v Ázerbájdžánu útočit na církevní objekty a policejní a soudní budovy.

Podle agentury skupinu loni v létě vytvořil ázerbájdžánský extremista Vugar Ispachán-ogly Padarov, který část bojovníků odeslal k výcviku do Sýrie a Pákistánu, část do sousedního Íránu. Členové skupiny vycvičení v pákistánském Vazíristánu byli nejprve odesláni do Afghánistánu, kde bojovali proti mezinárodním silám v provinciích Paktíja, Paktika, Kandahár a Hílmand. Někteří členové skupiny údajně bojovali v severokavkazském Dagestánu.

Skupina byla podle ázerbájdžánské policie dobře vyzbrojena, k dispozici měla značné množství samopalů, granátometů a munice. Několik desítek jejích členů bylo podle agentury APA zadrženo během rozsáhlé bezpečnostní operace v Baku a devíti ázerbájdžánských okresech. Vůdce bandy Padarov byl při zatýkání usmrcen.

Zprávy o likvidaci údajných teroristů se v ázerbájdžánském tisku objevují pravidelně. Letos v březnu média informovala o policejním zásahu, který zmařil připravované útoky extremistů na velvyslanectví Izraele a USA v Baku. Útočníci byli údajně k akci vycvičeni v Íránu. Ázerbájdžán má s Íránem komplikované vztahy a obviňuje svého jižního souseda z exportu radikálního islámu.

Tagy: terorismus dopadení al-kaida Ázerbájdžán

Zdroje: ČTK