Europoslanci rožnili polského premiéra kvůli soudním čistkám

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Bojem proti postkomunismu hájil předseda polské vlády Mateusz Morawiecki radikální změny v soudním systému. Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku ho kritizovali za snahu politicky ovládnout polskou justici a zbavit ji nezávislosti. Proti tomu ale Morawiecki stavěl suverénní právo založit právo na svých vlastních tradicích.

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v Evropském parlamentu

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v Evropském parlamentu,zdroj: Profimedia

Vůdce liberální skupiny ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt obvinil polskou vládu, že chce dostat nejvyšší soud pod politickou kontrolu. Také připomněl, že už Benátská komise, poradní skupina expertů pro otázky ústavního práva Rady Evropy, uvedla, že polská vláda systematicky likviduje ve své zemi ústavní systém zajišťující vzájemnou kontrolu a rovnováhu mezi mocenskými institucemi. Verhofstadt dodal, že změny s tradicí nijak nesouvisejí.

Vůdce středopravé skupiny EEP a německý křesťanský demokrat Manfred Weber mluvil o celkovém politickém směřování Polska. Řekl, že nikdo přesně neví, jaká je situace kolem nejvyššího soudu, u kterého vstoupil platnost kontroverzní zákon umožňující prezidentovi jeho členy odvolávat a posílat do důchodu. Změny ale odsoudil s tím, že soudci mohou být trestáni za své politické názory. Také zkritizoval situaci v polské státní televizi, která se podle něj stala nástrojem propagandy.

Komunismus straší polskou vládu

Německý sociálně demokratický europoslanec Udo Bullmann řekl, že polský premiér nemá co pronášet projevy o tom, jak zlepšit evropskou demokracii, když předtím stihl zničit demokratickou kulturu ve vlastní zemi.

Místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis vyjádřil naději, že změny v Polsku nepovedou k výměně 40 procent členů nejvyššího soudu. Dodal, že ohrožení vlády práva v Polsku se stává celoevropskou otázkou, která ovlivňuje celou unii.

Morawiecki v odpovědi na vystoupení europoslanců řekl, že změny v justici jsou nezbytné pro porážku "postkomunismu". Řekl, že někteří členové polského nejvyššího soudu působili v polské justici už za komunistické vlády, kdy mnozí jeho přátelé byli ve vězení. Morawiecki řekl, že polská justice je nyní nezávislejší, než byla v minulosti.

Tagy: zahraničí Polsko Evropská unie evropský parlament polská vláda polská politika justice a soudy

Zdroje: ČTK