Lukašenko prý propustí politické vězně, ale musí ho poprosit

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Političtí vězni v Bělorusku nestojí za zhoršení vztahů Minska s Evropou a Amerikou. Pokud podají žádost o milost, vyjdou na svobodu. V rozhovoru se šéfy běloruských státních médií to dnes prohlásil prezident země Alexandr Lukašenko. "Chtějí vyjít z vězení jako hrdinové, já jim to zajistím," řekl prezident. Postěžoval si ale, že řada odsouzených ho o milost požádat nechce.

Alexander Lukašenko.

Alexander Lukašenko.,zdroj: AP

V běloruských věznicích si odpykává tresty několik desítek osob, které opozice v Bělorusku i vlády západních států považují za politické vězně. Jejich počet se značně zvýšil po prezidentských volbách v roce 2010, kdy Lukašenkovo znovuzvolení vyvolalo v Minsku masové protesty.

V následujícím roce poslala Lukašenkova justice za mříže několik prezidentských kandidátů. Jeden z nich, bývalý ministr zahraničí Andrej Sannikav, předloni požádal Lukašenka o milost a po propuštění zvolil britský azyl. Řada jiných ale žádat prezidenta odmítá.

Lukašenko se chce problému zbavit, po uvězněných osobách by prý ani nežádal, aby uznaly svou vinu. "Napište žádost adresovanou tomu, kdo může dát milost. Na jejím základě se rozhodnu a omilostním. Někteří ale chtějí ve vězení zůstat. Tak ať si sedí," poznamenal prezident.

Za pronásledování opozice a zneužívání justičního systému zavedla EU proti Bělorusku sankce poprvé už v 90. letech. Počet osob zařazených do "černého seznamu" se od té doby neustále rozšiřuje. Loni Brusel prodloužil sankce do letošního října, postih se týká bezmála 250 lidí.

Lukašenko dnes prohlásil, že kontakty se Západem nepřerušil. Řada západních politiků ho prý prosí o setkání, která nikomu neodmítá. "Chodí ke mně kongresmani z USA i obyčejní politici z Evropy, dokonce i bývalí," řekl novinářům. Jejich prostřednictvím se podle prezidenta informace o stanoviscích Minsku dostává na stůl německé kancléřce Angele Merkelové i jiným předním politikům.

 

Tagy: diktatura cenzura totalitní režim Bělorusko političtí vězni

Zdroje: ČTK