Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Pracovní karantény a další opatření. Vláda se připravuje na vlnu omikronu

Pracovní karantény a další opatření. Vláda se připravuje na vlnu omikronu
„Hledáme cestu, jak minimalizovat opatření zaměřená na děti a naopak je zpřísnit pro dospělé. Diskutujeme to s ministrem školství,“ řekl Válek. | zdroj: Patrik Uhlíř / MAFRA / Profimedia

Kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron vláda chystá úpravy některých opatření.

Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu, kde by mohli chodit do práce i lidé, kteří se dostanou do karantény. Týkat se to bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka také pracovníků v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

Novinářům dnes po jednání se zástupci zaměstnavatelů a Hospodářské komory Válek řekl, že očekává výrazný nástup vlny omikronu zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. Pořadatelé také mají sami navrhnout, jaká další opatření by ještě jejich akce unesly.

Odborníci očekávají, že vlna bude mít rychlý nástup a potom rychle poleví. „Pokud by vlna šla stejným způsobem a my byli v našich opatřeních neúspěšní, což nebudeme, tak by situace mohla vypadat jako v některých jiných zemích,“ uvedl Válek.

USA nebo některé západoevropské státy hlásí problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci. Na takový výpadek se chce vláda připravit pracovními karanténami. Týkaly by se lidí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test.

V maximu by podle predikcí mohlo být až 50 000 pozitivně testovaných za den, víc nejspíš nedovolí ani testovací kapacita. Tu chce Válek u PCR testů potvrzujících pozitivní antigenní test využívat přednostně pro seniory a děti, přednost by měli mít také při trasování hygienickými stanicemi.

Školám, kde se v současné době testuje dvakrát týdně, by se mohlo spíš ulevit. „Hledáme cestu, jak minimalizovat opatření zaměřená na děti a naopak je zpřísnit pro dospělé. Diskutujeme to s ministrem školství,“ řekl Válek.

Jedná také s ministrem kultury a Národní sportovní agenturou, aby pořadatelé hromadných akcí, které se mají konat v době, kdy v Česku bude vrcholit vlna epidemie způsobená omikronem, sami navrhli další opatření, která by pro ně byla realizovatelná.

Odborníci ministerstva podle Válka všechny návrhy, které budou platit od 17. ledna, posoudí a příští týden po vládě se je dozví veřejnost. „Ale organizátoři těch akcí se to dozví s dostatečným předstihem,“ dodal.

Jednou z možností, která se - byť jenom na dobu vlny omikronu - podle Válka zvažuje, že by se omezení týkala lidí bez posilující dávky očkování.

Zdroje: