Ebola do Evropy nepronikla. Španělsko, Rakousko i Německo hlásí planý poplach

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 8. 2014 09:12) - Aktuality autor: Michal Polák

Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl na 1229, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 osob ve čtyřech zemích. Podezření na onemocnění ebolou dnes ohlásilo Španělsko, Rakousko a Německo, nikde se ale nepotvrdilo. 

Ebola se v Africe vymyká kontrole

Ebola se v Africe vymyká kontrole,zdroj: Isifa.com

"Lékaři předpokládají, že jde o infekci trávicího traktu," citoval list The Wall Street Journal mluvčí berlínské kliniky Charité Manuelu Zinglovou. Experti této německé kliniky vyšetřovali Afričanku, u níž byly obavy z nákazy. Zinglová ovšem upozornila, že nemocnice musí ještě dokončit krevní testy, aby smrtící virus bezpečně vyloučila. 

Na konečný výsledek testů z Berlína čeká i Česko. Pokud by se podle českého hlavního hygienika Vladimíra Valenty nákaza u tamní pacientky potvrdila, republika by zintenzivnila své přípravy na případné zavlečení nemoci. Hygienik řekl, že nyní jsou základem dostatečné kontroly cestujících na letištích v zemích, odkud by se ebola mohla šířit. 

"Česká republika nemá přímé lety z postižených oblastí," podotkl Valenta. Dodal, že na vstupních evropských letištích se používání skenerů, které snímají tělesnou teplotu, zatím nedoporučuje. Letecké společnosti by měly kontakty na cestující uchovávat déle, aby bylo možné lidi dohledat. 

Pravidelné dodávky jídla mohou zabránit šíření

Světová zdravotnická organizace chce zásobovat pacienty v nemocnicích, ale i přímo v jejich obydlích v oblastech, v nichž vlády jednotlivých zemí vyhlásili karanténu. Chce tak předejít dalšímu šíření nemoci. "Pravidelné dodávky jídla jsou možným způsobem, jak omezit nezbytné přesuny (lidí)," stojí v prohlášení WHO. 

Libérie, která je jednou z nejpostiženějších zemí, dnes oznámila, že našla a umístila do karantény sedmnáct osob s podezřením na onemocnění ebolou, kteří o víkendu uprchli z nemocnice v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia.

Liberijský státní rozhlas oznámil, že vláda vyhlásila zákaz nočního vycházení, aby během nákazy mohla kontrolovat pohyb obyvatelstva. 

Experimentální lék ZMapp slaví úspěchy

Tři liberijští lékaři, kteří před časem dostali jako první Afričané experimentální lék ZMapp, prý vykazují "pozoruhodné známky zlepšení" zdravotního stavu. Uvedlo to místní ministerstvo informací. Dosud neschválený preparát dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují, ale i španělský misionář Miguel Pajares, který ovšem nakonec nemoci podlehl. 

Případ podezření na nakažení virem eboly se dnes objevil také ve Španělsku. Zdravotníci v baskické metropoli Bilbau uvalili karanténu na muže, který se před časem vrátil z pracovní cesty po Sieře Leone. List El Correo s odvoláním na lékaře napsal, že muž podle všeho trpí malárií. 

Dva možné případy dnes ohlásilo i Rakousko. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer, že v izolaci jsou od pondělí kvůli podezření na ebolu dva muži, kteří do země minulou středu přicestovali z Nigérie. Dnes večer ale Vídeň bezpečnostní opatření odvolala, neboť krevní testy ebolu nepotvrdily. 

Podezření na zákeřnou krvácivou horečku se nepotvrdila ani v případě 13letého Guinejce, kterého v neděli izolovali belgičtí lékaři v Ostende. Podle testů má chlapec malárii. 

Tagy: nemoc Evropa Německo Španělsko Afrika OSN nákaza epidemie ebola karanténa

Zdroje: ČTK