Dvojice Čechů obviněná v Řecku ze špionáže dostala podmínku

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Dvojice herních tvůrců Martin Pezlar a Ivan Buchta nakonec odešli od řeckého soudu s dvouapůlletou podmínkou a tříletým odkladem. Češi původně čelili obvinění ze špionáže kvůli fotografování na ostrově Lesbos, jejich případ byl nakonec překvalifikován z trestního činu na přečin. 

Ivan Buchta a Martin Pezlar na letišti

Ivan Buchta a Martin Pezlar na letišti,zdroj: Profimedia.cz

"Za výsledek jsme rádi, ale na doporučení právníka se oba pánové odvolali," uvedla Kateřina Skalická, známá obou Čechů, která se pondělního řízení účastnila.

Podle České televize zvolil soud v Mytilini na ostrově Lesbos o něco tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta při překvalifikování obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování požadovala podmínečný trest jeden až dva roky.

Oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši 5000 eur (132 tisíc Kč), kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích objevily informace, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo asi 21 tisíc lidí.

Tagy: Česko Řecko zahraničí domácí Češi v zahraničí

Zdroje: ČTK