Češi neprávem zadržovaní Řeckem už zaplatili kauci a jedou domů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 1. 2013 15:48) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Dva čeští vývojáři počítačových her, kteří byli od loňského září kvůli podezření ze špionáže zadržováni v Řecku, byli dnes po zaplacení požadované kauce propuštěni z vazby. České velvyslanectví v Athénách nyní vystaví Martinu Pezlarovi a Ivanu Buchtovi náhradní cestovní doklady. Čeští diplomaté jim současně nabídli ubytování na zastupitelském úřadu do čtvrtka, kdy chtějí odcestovat do Česka, sdělilo tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Demonstrace před řeckou ambasádou.

Demonstrace před řeckou ambasádou.,zdroj: ctusi.info

O tom, že muži zaplatili požadovanou kauci, už dnes dopoledne informovala advokátka Dagmar Raupachová, která na žádost rodin zadržených na případ dohlíží. "Finanční částka dvakrát 5000 eur (dohromady zhruba 256.000 korun) byla složena přesně podle pokynů řeckých orgánů," uvedla Raupachová.

Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva zahraničí dopoledne řekl, že po zaplacení kauce se řešily už jen formality. Češi by měli dnes odletět do Atén, kde na ně čeká konzulka, která jim vydá náhradní cestovní doklady.

Muži jsou podezíráni z toho, že v Řecku jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Po jejich zářijovém zadržení se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest odnětí svobody. Trestní řízení bude i nadále pokračovat.

Oba zadržovaní muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Podobný případ vzbudil pozornost předloni v říjnu, kdy byli tři Češi zatčeni pro podezření ze špionáže v Zambii. Podle obvinění tamních úřadů fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva, za což jim hrozilo až 30 let vězení. Z vazby byli po týdnu propuštěni na kauci, ale nesměli opustit zemi a museli se hlásit na policii. Koncem prosince 2011 se trojice Čechů, která všechna obvinění odmítala, vrátila tajně do ČR a Zambie pak na ně vydala zatykač. Loni v dubnu bylo ale soudní řízení s nimi v Zambii zastaveno.

Tagy: nesmysl Řecko kauce

Zdroje: ČTK