Dvaačtyřicet let vlády ukončily dvě kulky. Kaddáfího konec umíráčkem pro tyrany?

- Aktuality autor: Danica Klein

"Kaddáfí je pryč, teď je řada na tobě, Bašáre," napsal jeden z diskutérů na sociální síti Twitter den po smrti bývalého libyjského vůdce. Sociální sítě se plní sborovými předpověďmi, občas až bezohlednými, blízkého konce utlačovatelských režimů, které ještě bojují o přežití.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Kaddáfí označil svůj lid za krysy a skončil v díře jako krysa. Tyrani, poučte se z toho... Váš konec je neodvratný," napsal jeden z bloggerů na Twitteru po smrti bývalého libyjského vůdce, prvního, který byl v průběhu arabského jara zabit.

Ukřižován?

Ještě v šoku ze záběrů - před několika měsíci nepředstavitelných - zkrvaveného Kaddáfího, se internetoví diskutéři zuřivě pouštějí zejména do prezidentů Sýrie a Jemenu Bašára Asada a Alího Abdalláha Sáliha, kteří jsou i po měsících povstání potlačovaných v krvi stále ještě u moci.

"(Tuniský exprezident Zín Abidín) bin Alí uprchl, (egyptský exprezident Husní) Mubarak stojí před soudem, Kaddáfí byl zabit. Čím více tyran vzdoruje, tím je jeho trest hroznější," zdůrazňuje jeden z nich. "Zdá se, že Bašár bude ukřižován v centru Damašku."

Bašáre, jsi na řadě!

Syrští oponenti se na své stránce na Facebooku obracejí na svého prezidenta a ptají se ho: "Utečeš taky jako Kaddáfí a bude tě tvůj lid pronásledovat od domu k domu?" "Kaddáfí je v pekle, Bašáre, připrav se," prohlašuje na Twitteru diskutér označující se jako "lawyer_aj". 
Podle přispěvatele "@Noufita5" pochodují obyvatelé Homsu v centrální Sýrii s libyjskými vlajkami a volají: "S Kaddáfím je konec, Bašáre, teď jsi na řadě ty!"

"Obyvatelé Jemenu a Sýrie, doufám, že Bašár a Sálih padnou do vašich rukou," dodává "Motamayez". Někteří si nedokážou odpustit trochu ironie: "Po Kaddáfího smrti konečně Sýrie a Jemen, blahopřeji," napsal na Twitteru "Saomadaad".

Cunami arabského jara

"Syrská státní televize zapírá Kaddáfího smrt," napsal "lissnup", zatímco protirežimní oponenti obviňují státní stanici z toho, že lže ohledně rozsahu protestního hnutí v zemi. 
"Sálihu, spal jsi dneska dobře?" ptá se "Falihalhajri" jemenského prezidenta.

Od Káhiry po Rabat se fotografie Kaddáfího nehybného těla objevuje na titulních stránkách novin a média bez ustání zdůrazňují ironii osudu kdysi mocných diktátorů, které smetlo cunami arabského jara.

"Dvaačtyřicet let Kaddáfího vlády ukončily dvě kulky," upozornil libanonský deník An-Nahár. "Je to poučení i pro lidi, kteří už nesmějí tleskat vůdcům, kteří se stali jejich katy." 
Další bejrútský list As-Safír napsal, že "Kaddáfího zkrvavené tělo bylo vyfotografováno pro zvěčnění faktu, že éra tyranů je u konce". "Třetí tyran, který zemřel v díře," pod takovým titulkem vyšel egyptský list Al-Masrj Al-Júm.

Represe nevedou k ničemu

Podle palestinského listu Al-Kuds by "tito tyrani měli vědět, že v okamžiku, kdy namíří zbraně na vlastní lid, ztratí svou legitimitu". Analytici odhadují, že Kaddáfího konec dodá elán povstáním, zejména v Sýrii.

"Poselství zní, že tvrdé represe vůči lidu nevedou k ničemu," soudí Hilal Kašan, profesor politologie na Americké univerzitě v Bejrútu. Diktátoři jsou ale podle jeho názoru už ze své podstaty zaslepení. "Nevidí věci stejně, jako lidé, kteří je vidí zvenčí. Ztratili spojení s realitou. Myslí si, že jsou odlišní a že přežijí," vyložil. "Řekli: tohle není Egypt, tohle není Tunisko. Nakonec jsou ale všichni stejní."

Tagy: smrt konec kaddafi Libye diktátor Tripolis

Zdroje: ČTK