Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Dva roky to šlo i bez něj: Senát USA schválil Bijana Sabeta na post velvyslance v Česku

Dva roky to šlo i bez něj: Senát USA schválil Bijana Sabeta na post velvyslance v Česku
Bijan Sabet | zdroj: Profimedia

Americký Senát schválil nominaci investora Bijana Sabeta na post velvyslance USA v Česku. Sabet o tom informoval na svém účtu na twitteru.

„Je to jedinečná čest, nemůžu se dočkat, až začnu pracovat,“ napsal Sabet. Při nedávném vystoupení před americkým senátním výborem pro zahraniční vztahy řekl, že jeho prioritami na postu velvyslance USA v Praze bude následování odkazu Václava Havla v ochraně lidských práv a novinářských svobod nebo rozvoj americko-české bezpečnostní spolupráce, včetně podpory vyjednávání o českém nákupu amerických stíhaček F-35.

Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů. Odměňování stranických sponzorů velvyslaneckými posty není v americké politice nic neobvyklého, dělají to demokraté i republikáni.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance Spojených států v Praze neobsazený. King byl v pořadí devátým ambasadorem USA v Česku. Úřadu se ujal v prosinci roku 2017 po právníkovi Andrewu Schapirovi, se kterým neměl dobré vztahy prezident Miloš Zeman.

Zdroje: