Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Aktualizováno: Ivana velvyslankyní v Česku nebude. Bílý dům navrhl podnikatele Kinga

Aktualizováno: Ivana velvyslankyní v Česku nebude. Bílý dům navrhl podnikatele Kinga
Americká ambasáda v Praze, Ilustrační fotografie | zdroj: Profimedia

Jako nového amerického velvyslance v Česku navrhl Bílý dům podnikatele z Wisconsinu Stephena (Steva) Kinga. Spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích to v pondělí oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát. 

O jménu nového velvyslance v ČR se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Výměny politicky jmenovaných velvyslanců jsou po změně administrativy v USA podle politologů obvyklé.

"Mohu poznamenat, že americký prezident Donald Trump dává nominací člověka blízkého Bílému domu a špičkám Republikánské strany jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se, že Donald Trump bude v rámci EU klást důraz na střední Evropu," míní mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý americký prezident Barack Obama. Schapiro už také v úterý nominaci Kinga komentoval na twitteru: "Gratulace a vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v ČR. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze."

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To velmi přivítal český prezident Miloš Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly. Trumpova první manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

King se podle televize Fox News v minulosti mimo jiné zabýval vyšetřováním porušování občanských práv pro Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a působil také na ministerstvu zemědělství. Je dlouholetým členem Republikánské strany a působil i v jejím vedení.

Letos v květnu se v některých českých médiích objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v ČR se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

King je v politice téměř 40 let 

Pětasedmdesátiletý King je vnímán jako stoupenec tradičních republikánských hodnot ještě z období bývalého prezidenta Ronalda Reagana, které již léta obhajuje v řadách republikánů:

Sice není ve washingtonských kuloárech tolik známý jako jeho jmenovec, zmíněný iowský kongresman, přesto v nich "tahá za nitky". Především proto, že stojí za šéfem sněmovny Paulem Ryanem.

"Šéfoval jsem všem kampaním Paula Ryana od roku 1998, co se poprvé ucházel o místo v Kongresu," tvrdí King. Ryan ho považuje za svého politického mentora, jeho bratr Tobin je navíc Kingovým společníkem v podnikání.

King má vedle Ryana blízko i ke kancléři Bílého domu Reinci Priebusovi, který rovněž patří mezi vlivné konzervativce. Potenciální budoucí velvyslanec nemá z minulosti žádné vazby na Česko, ani není kariérním diplomatem. Mezi Trumpovy přátele se také neřadí.

"Myslím, že spíše (než z Trumpovy tradice) vychází z té klasické Reaganovy: národní obrana, obchod, rodinné hodnoty. Tradiční republikánský proud, který dominoval několik dekád - až doteď," tvrdí novinář Craig Gilbert, vedoucí washingtonské kanceláře Milwaukee Journal Sentinel. S Kingem se zná desítky let a považuje ho za poctivého politika, který nikdy nevyhledával záře reflektorů.

King působí v politice od roku 1978. O šest let později byl prezidentským volitelem během kampaně Ronalda Reagana na druhé volební období. Od roku 1987 pracoval na ministerstvu zemědělství jako poradce pro rozvoj venkova. Rok poté odtud odešel a neúspěšně kandidoval do amerického Senátu.

Zdroje: