Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Americký velvyslanec chce Česku pomoct od korupce

Americký velvyslanec chce Česku pomoct od korupce
Andrew Schapiro při předávání pověřovacích listin Zemanovi | zdroj: Velvyslanectví Spojených států

Nový americký velvyslanec Andrew Schapiro chce během svého působení pomoct Česku od korupce. Americké zastupitelství proto bude více spolupracovat s nevládními organizacemi a Čechy chce motivovat grantovým programem na podporu občanské společnosti. 

Americký diplomat ale českou veřejnost uklidňuje, že korupce trápí v podstatě celý svět. "Je to problém pro země na celém světě. Týká se to i mé země. Já pocházím ze státu, jehož dva guvernéři skončili ve vězení kvůli korupci. Ale z tohoto důvodu máme zkušenost s bojem proti korupci a vím, že je to velká priorita i pro Čechy. Lidé tady si myslí, že je tu prostor pro zlepšení, a my chceme pomoci, pokud to bude možné," říká Schapiro.

Pomoct s bojem proti korupci by podle slov muže, který byl do příchodu do Česka elitním americkým právníkem, mělo i plánované prohlubování obchodních vtahů mezi Prahou a Washingtonem.

"Jde mi také o to, abych mohl říct americkým firmám, které tu chtějí investovat, že je tu férový systém a že se tu nemusí bát investovat své peníze. Jsem přesvědčen, že by tu měly investovat, ale my bychom měli udělat vše, co je v našich silách, abychom je ubezpečili a napomohli ke zlepšení stavu," upřesňuje velvyslanec.

Schapiro dorazil do Česka letos v srpnu, pověřovací litiny předal prezidentovi Miloši Zemanovi na konci září. Šéf americké mise tehdy zmínil rovněž jadernou spolupráci, na níž tlačil už jeho předchůdce na velvyslanectví Norman Eisen, který tu loboval za americko-japonskou společnost Westinghouse v rámci tendru na dostavbu Temelína. Česko sice tendr nakonec zastavilo, Američané ale předpokládají, že ho zase obnoví. 

Zdroje: