Dva policisté brutálně zbili a znásilnili mladou ženu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Rozlícený dav více než tisícovky lidí napadl policejní strážnici v okresním městečku Vradijivka na jihu Ukrajiny kvůli podezření, že dva policisté se podíleli na brutálním skupinovém znásilnění mladé ženy, kterou násilníci ještě surově zbili. Podle záběrů, které dnes odvysílala ukrajinská televize, lidé z davu házeli na strážnici kameny a pak se snažili vylomit dveře. 

Znásilnění (ilustrační foto)

Znásilnění (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Útok byl prý vyprovokován tím, že lidé zahlédli v okně strážnice jednoho z podezřelých policistů, nad nímž prý drží ochrannou ruku jeho kmotr, vysoce postavený činitel ministerstva vnitra. Druhý podezřelý je zase údajně příbuzným okresního prokurátora. 

"Po provokaci letěly kameny, vejce a další předměty. Lidé se vrhli ke dveřím strážnice, odkud policisté odpovídali pepřovými spreji a výstřely," vylíčil noční události svědek, citovaný serverem newsru.ua. V mele byla podle něj zraněna žena s dítětem a postřelen byl jeden z demonstrantů. Situaci prý uklidnil až příjezd policejního generála s posilami. 

Oběť znásilnění, devětadvacetiletá žena, se nachází v nemocnici s několika zlomeninami lebky, množstvím modřin po celém těle a řeznými ranami v obličeji. I po dvou operacích lékaři označují stav pacientky za vážný. 

Policisté prý běžně používali mučení k doznání obviněných

Mezitím vypověděla, že ji znásilnili dva policejní důstojníci a místní taxikář, kteří ji zavlekli do lesa a celou dobu bili. Jeden z policistů a taxikář byli zatčeni, druhý důstojník však zůstal na svobodě, protože měl pro danou dobu alibi, měl službu na strážnici. 

Ta měla už dříve špatnou pověst; policisté si prý běžně mučením vynucovali na příbuzných doznání k zločinům. 

Nepokoje ve Vradijivce přiměly ministra vnitra k sesazení místního policejního velitele i okresního náčelníka, protože o dění nepodali úplné informace, jakož i k vyslání expertů, kteří mají zajistit "objektivní a nestranné" vyšetřování místních událostí. Ministerstvo současně vyzvalo obyvatele, aby nepodléhali "provokacím" opozičních politiků, které na rozdíl od běžných občanů chrání před odpovědností vůči zákonům imunita.

Tagy: znásilnění Ukrajina

Zdroje: ČTK