Chládek (ČSSD): Vybrat za ministra školství Štyse bylo trapné

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Podle senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) byl výběr ministra školství trapný, nový šéf resortu Dalibor Štys nemá ucelenou koncepci a není jisté, zda funkci zvládne. Podle Chládka přitom musí nový ministr akutně řešit například reformu vysokých škol, státní maturity nebo nedostatek školek. ČSSD má prý na problémy školství řešení, Chládek proto nabízí spolupráci. Na tiskové konferenci dnes Chládek uvedl, že nového šéfa školství hodnotí na základě jeho pondělního televizního rozhovoru. 

Marcel Chládek

Marcel Chládek,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

"Pan Štys je možná dobrým odborníkem, ale co se týká jeho práce na ministerstvu školství, tak my máme jisté pochybnosti, že vůbec bude schopen tuto pozici zvládat, a i samotný výběr ministra školství byl, bych řekl, velmi trapný," kritizoval Chládek s tím, že Štys byl až několikátý v řadě, komu designovaný premiér Jiří Rusnok vedení školství nabídl. 

Nový ministr se prý přitom bude muset popasovat například s reformou vysokých škol, kterou ministr v demisi Petr Fiala už nestihne prosadit. Dalšími palčivými otázkami je prý změna financování škol, úprava státních maturit, kariérní řád učitelů, podpora učňovského školství a také nedostatek míst v mateřských školách. 

K těmto problémům se už Chládek v minulosti vyjadřoval. Štysovi proto nabídl, že by společně s dalšími odborníky na školství mohli uspořádat v Senátu kulaté stoly a hledat společné řešení. Například v oblasti mateřských škol přišel Chládek s nápadem, aby se na výstavbu nových zařízení převedly nevyčerpané peníze z EU původně určené do jiných oblastí. Obce by prý také měly mít možnost půjčit si na budování školek z nově zřízeného bezúročného státního fondu. 

Přírodovědec Štys od loňska vedl na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech.

Tagy: Ministerstvo školství pád vlády

Zdroje: ČTK