Důkaz života na Marsu? Curiosity naměřilo metan a vykopalo vzorky s uhlíkem
Vozítko Curiosity naměřilo v atmosféře Marsu metan a vydolovalo vzorky půdy s organickými molekulami. Pokud se původní měření potvrdí, bude to znamenat první důkaz o životě na Marsu, ať už minulém nebo dokonce možná i přítomném.
Odborníci z NASA, kteří řídí Curiosity, zatím nedokážou stanovit zdroj metanu – může být jak biologického, tak i nebiologického původu. S ohledem na to, že na Zemi 95 procent metanu pochází od mikroorganismů, lze předpokládat, že by to mohl být první důkaz životu na Marsu. Na stanovení původu metanu na Marsu vědci pracují.
Certified organics! I detected organics for the 1st time on the surface of Mars #AGU14 http://t.co/TsMs5LEW8b pic.twitter.com/AVk5Wxp5G0
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) December 16, 2014
Stejně tak i molekuly uhlíku v půdním vzorci získaném při vrtání skály Cumberland můžou, ale nemusí dokazovat život na Marsu. V každém případě ale ukazují na příhodné podmínky pro vznik života.
Curiosity se nachází v kráteru Gale. Dřívější měření na Marsu ukázala, že na povrchu rudé planety existovala rozsáhlá jezera a předpokládá se, že se teploty atmosféry na Marsu mohly pohybovat nad nulou.
zdroj: YouTube