Důchodci dostanou 'závratných' 1200 korun. Ale až příští rok

- Aktuality autor: art

Stát příští rok přidá důchodcům celých 1200 korun, což je víc, než se původně očekávalo (hovořilo se o tisícovce). Jednorázový příplatek v pátek odhlasovala sněmovna. Původně ho měli penzisté dostat ještě letos před Vánoci, ale zato nižší - jen 600 korun. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Občanští demokraté neuspěli ve sněmovně s návrhem zákonnou valorizaci od dubna zvýšit. Návrh Vladislava Vilímce (ODS) by znamenal, že důchody by se od dubna zvýšily o 1,2 procenta. Penzisté by tak dostali i s jednorázovou dotací průměrně o více než 200 korun měsíčně víc než letos.

Částku 1200 korun navrhoval zpravodaj Miroslav Opálka (KSČM). Podporu mu poněkud překvapivě deklarovali vládní sociální demokraté. V souvislosti s jejich postojem se o věci radily koaliční i opoziční kluby. Návrh nakonec při hlasování podpořila drtivá většina poslanců.

Vláda chtěla původně poslat penzistům jednorázově 600 korun ještě před Vánocemi. Prosincový termín padl poté, co pravicová opozice zablokovala schválení normy zrychleně v úvodním kole. Koalice pak přišla s návrhem na výplatu zvýšenou o tři stokoruny v únoru, nyní bude o další tři stokoruny vyšší.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je letos nízká.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o 7000.

Průměrný starobní důchod na konci loňska činil 11 075 korun, letos na konci prvního pololetí 11 316 korun. Penze se pak vyplácejí i z důchodových systémů resortu vnitra, obrany a spravedlnosti. Podle údajů ve státním závěrečném účtu průměrný starobní důchod loni vzrostl o 104 na 10 714 korun.

Tagy: Česko domácí mzdy a důchody

Zdroje: ČTK