Důchodci dostanou na přilepšenou 600 korun. Tedy 50 korun na měsíc

- Aktuality autor: art

Penzisté dostanou v prosinci přidáno k důchodu 600 korun. Jde sice o jednorázový příspěvek, ale když to rozpočítáte na rok, tak je to přesně 50 korun na měsíc. Přídavek v pondělí schválila vláda, novelu zákona o důchodovém pojištění teď dostanou na stůl poslanci. 

Za jednorázový přídavek ve výši 600 korun si toho senioři příliš nekoupí. Ilustrační snímek

Za jednorázový přídavek ve výši 600 korun si toho senioři příliš nekoupí. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Zvláštní bonus přijde na 1,73 miliardy korun z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. V příštím roce důchody vzrostou o růst cen a třetinu růstu reálných mezd.

"Jsem rád, že se nám podařilo najít koaliční kompromis a vláda dnes odsouhlasila mimořádný příspěvek pro důchodce ve výši 600 korun, který bude vyplacen ještě letos v prosinci," uvedl k rozhodnutí kabinetu Sobotka. "Považuji za správné, aby z rychlejšího růstu ekonomiky měli prospěch i senioři," uvedl.

Finance na jednorázový příspěvek bude muset najít ministerstvo práce a sociálních věcí. "V pátek proběhlo jednání na úrovni náměstků a došlo tam k předběžné dohodě, že my je najdeme v naší kapitole," řekla novinářům před jednáním vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ujistila, že její úřad je schopen potřebné peníze najít.

Důchody se v Česku valorizují pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Marksová původně navrhovala přidat důchodcům víc, než nařizuje zákon. Od ledna si měli podle jejího plánu přilepšit v průměru o 205 korun, tedy o 1,8 procenta.

Po dohodě politiků by se penze ale měly příští rok upravit podle zákonných pravidel. Ministerstvo práce odhaduje zatím růst o 0,9 procenta, tedy v průměru asi o stokorunu.

Tagy: Česko domácí Sobotkova vláda česká vláda česká politika česká ekonomika mzdy a důchody

Zdroje: ČTK