Došlo nám palivo, volal o pomoc pilot zříceného letadla s fotbalisty

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Letadlo, ve kterém v pondělí zahynul téměř celý brazilský fotbalový tým Chapecoense, se pravděpodobně kvůli nedostatku paliva. Naznačuje to podle vyšetřovatelů stále více důkazů, včetně záznamu rozhovoru posádky s dispečerem. Na palubě bylo 77 lidí, přežilo jich šest-

Přeživší fobalisti klubu Chapecoense vzdávají čest kamarádům, kteří zemřeli při pádu letadla

Přeživší fobalisti klubu Chapecoense vzdávají čest kamarádům, kteří zemřeli při pádu letadla,zdroj: ThinkStock

"Můžeme jasně potvrdit, že letadlo v okamžiku nárazu nemělo žádné palivo," řekl šéf kolumbijského úřadu pro civilní letectví Alfredo Bocanegra Varón na tiskové konferenci. Dodal, že tento závěr vyšetřovatelé stanovili po inspekci trosek na místě neštěstí. "Proto jsme začali zjišťovat, z jakého důvodu letadlo nemělo v době nárazu palivo," řekl.

Brazilský deník Globo už ve středu zveřejnil přepis záznamu patrně posledního rozhovoru posádky s letovým dispečerem. Pilot v něm hlásí totální výpadek elektroniky a kvůli nedostatku paliva volá o pomoc.

Zřícený letoun Avro RJ85, na jehož palubě cestoval brazilský fotbalový klub Chapecoense, měl dolet 2965 kilometrů, což je i vzdálenost naplánovaného tragického letu mezi bolivijským Santa Cruz a kolumbijským Medellínem.

V letovém plánu měl pilot sice podle aerolinek LaMia, kterým stroj patřil, stanovené dvě možnosti pro mezipřistání k dotankování, ale nevyužil je.

Představitel kolumbijského úřadu pro bezpečnost letového provozu Freddy Bonilla na tiskové konferenci s Varónem řekl, že předpisy stanovují, že letadlo musí mít palivovou rezervu pro třicetiminutový let, aby mohlo v případě nouze přeletět k záložnímu letišti.

"V tomto případě letoun neměl palivo, aby se dostal na záložní letiště," řekl Bonilla. "Motory jsou zdrojem elektrické energie," dodal s odkazem na pilotovo nouzové hlášení o naprostém výpadku elektřiny a o nedostatku paliva.

Tagy: Kolumbie Brazílie fotbal letecká doprava letecké neštěstí

Zdroje: ČTK