Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Donald Trump na svém republikánském sokovi DeSantisovi nenechal nit suchou

Donald Trump na svém republikánském sokovi DeSantisovi nenechal nit suchou
Ron De Santis | zdroj: Profimedia

Bývalý americký prezident Donald Trump ostře kritizoval floridského guvernéra Rona DeSantise, kterého mnozí považují za jeho největšího soupeře v boji o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. Trump, který svou kandidaturu zatím oficiálně neoznámil, DeSantise označil za „průměrného“ guvernéra, kterému chybí „loajalita“.

Čtyřiačtyřicetiletý DeSantis, který byl v roce 2018 těsně zvolen guvernérem, v úterních volbách s přehledem obhájil mandát. Demokrata Charlieho Crista porazil skoro o dvacet procentních bodů. DeSantisovo drtivé vítězství podle BBC zpečetilo jeho status nejzářivější vycházející hvězdy Republikánské strany. Očekává se proto, že se v roce 2024 zúčastní republikánských primárek.

Zdá se ale, že v cestě mu bude čím dál častěji stát nyní šestasedmdesátiletý Trump. Bývalý prezident má pro svou potenciální kampaň značné prostředky a stále se těší velké oblibě členské základny. Pro DeSantise nebo jiného republikána, který se mu odváží postavit, tak pravděpodobně bude velmi tvrdým soupeřem.

Trump označil floridského guvernéra za politickou lehkou váhu, která k němu přišla „v zoufalé formě“, když se v roce 2017 ucházela o své první funkční období. „Ron měl nízkou podporu, špatné průzkumy a žádné peníze, ale řekl, že když ho podpořím, může vyhrát,“ uvedl Trump v rozsáhlém prohlášení, které zveřejnil v noci na dnešek. „Také jsem dal dohromady jeho kampaň, která se úplně rozpadala,“ dodal.

Trump si v prohlášení stěžoval, že DeSantis hraje politické hry, když odmítá vyloučit prezidentskou kandidaturu. „No, pokud jde o loajalitu a třídu, tak toto opravdu není správná odpověď,“ dodal Trump. Jen několik hodin před úterními volbami také prohlásil, že DeSantis by si kandidaturou ublížil.

Všeobecně se očekává, že Trump příští týden ohlásí prezidentskou kandidaturu. Před několika dny uvedl, že 15. listopadu učiní důležité prohlášení, což si mnohá média vyložila tak, že se chystá oznámit záměr usilovat o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024.

profimedia-0736129989 Volby do amerického Kongresu | zdroj: Profimedia

Kartami by ale mohly zamíchat výsledky úterních voleb. Přestože všechny hlasy ještě nejsou sečtené a není jasné, zda Sněmovnu reprezentantů a Senát ovládnou republikáni, nebo demokraté, už nyní je zřejmé, že se nekonala „červená vlna“, kterou předpovídaly průzkumy.

Voliči také vesměs odmítli kandidáty, kteří podporovali Trumpovo nepravdivé tvrzení, že výsledky prezidentských voleb v roce 2020 byly podvodné. Trump nyní čelí tlaku i ze strany některých svých spojenců, aby odložil plán oznámit, že hodlá za dva roky opět usilovat o Bílý dům.

DeSantisovo vítězství naopak sklidilo všeobecné uznání od konzervativních komentátorů. V okrese Miami-Dade - tradiční baště demokratů - dokonce vyhrál s největším rozdílem, který získal jakýkoli republikán za posledních 40 let. Florida je označována za takzvaný „swing state“, kde voliči někdy dávají přednost republikánům a jindy demokratům. 

Zdroje: