Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Země neomezených možností: Pensylvánský demokrat zvítězil ve volbách měsíc po své smrti

Země neomezených možností: Pensylvánský demokrat zvítězil ve volbách měsíc po své smrti
Joe Biden na tiskové konferenci po volbách do Kongresu | zdroj: Profimedia

Obyvatelé 32. volebního obvodu v americkém státě Pensylvánie v úterý vybrali jako svého zástupce do státního zákonodárného shromáždění demokrata Anthonyho DeLucu, který ale minulý měsíc zemřel na rakovinu. Kvůli jeho vítězství se musí uskutečnit mimořádné volby.

Voliči v úterních volbách vybírali celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu, stejně jako guvernéry ve 36 státech. Stále není sečteno a není jasné, která strana získala většinu ve dvou komorách amerického Kongresu. Zatím je situace vyrovnaná a je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se původně předpokládalo.

DeLuca, který byl nejdéle sloužícím zákonodárcem v Pensylvánii, zemřel 9. října na rakovinu. Nemoc v minulosti dvakrát překonal. V době jeho úmrtí už ale bylo příliš pozdě na změnu volebního lístku nebo navržení jiného kandidáta. Jeho protikandidátka ze strany Zelených Queonia Livingstonová získala jen 14 procent hlasů. DeLucovo vítězství s 85 procenty hlasů tak vyvolalo mimořádné volby, které se budou konat později (ZDE).

„Ačkoli jsme neuvěřitelně zarmouceni ztrátou zastupitele Tonyho DeLucy, jsme hrdí na to, že mu voliči i nadále projevují důvěru a oddanost demokratickým hodnotám tím, že ho znovu posmrtně zvolili,“ uvedl demokratický volební výbor pensylvánské sněmovny reprezentantů ve svém tweetu.

Není to poprvé, co kandidát posmrtně vyhrál volby. V roce 2018 získal majitel nevěstince Dennis Hof křeslo v nevadském státním zákonodárném sboru za republikány, přestože tři týdny předtím zemřel. Na rozdíl od Pensylvánie však jeho vítězství nevyvolalo mimořádné volby. Úřady za něj musely jmenovat zástupce ze strany, za kterou Hof kandidoval.

Podle některých voličů je důvodem, proč jsou kandidáti voleni i posmrtně, nízká informovanost lidí o aktuálních událostech, například o tom, zda je kandidát naživu, nebo ne. Podle jiných se situace opakuje, protože lidé jednoduše volí jméno, které je jim nejznámější.

Američané potvrdili, že chtějí zachovat demokracii, řekl o volbách Biden

Američané ve volbách vyslali jasnou zprávu, že chtějí zachovat demokracii, řekl prezident Spojených států Joe Biden na tiskové konferenci ve chvíli, kdy se sčítají poslední hlasy z úterních voleb do Kongresu. Republikánská strana neuspěla tak, jak doufala. „Rudá vlna“ se nekonala, řekl demokratický prezident. Poděkoval voličům a slíbil, že je ve druhé polovině mandátu připraven spolupracovat s republikány bez ohledu na výsledky voleb. Šéf Bílého domu také zopakoval, že zvažuje další kandidaturu na funkci prezidenta USA.

„Byl to dobrý den pro demokracii a dobrý den pro USA,“ řekl Biden. „Zatím neznáme všechny výsledky, ale obrovská rudá vlna se nekonala,“ uvedl. Výsledky Demokratické strany jsou podle Bidena nejlepší za mnoho let.

Biden slíbil, že bez ohledu na výsledky voleb je připraven spolupracovat s opozicí, pokud to bude smysluplné. Šéf Bílého domu dodal, že je „otevřený všem dobrým nápadům“. Na dotaz novinářů Biden uvedl, že věří, že demokraté a republikáni se i v budoucnu shodnou na krocích proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině.

Biden dnes také zopakoval, že má v úmyslu se opět ucházet o funkci prezidenta USA ve volbách za dva roky. Úspěch Demokratické strany ve volbách ho podle jeho slov povzbudil, rozhodnutí chce přijmout spolu s manželkou Jill a probrat ho s rodinou během svátků. S rozhodnutím nespěchá, oznámí ho na začátku příštího roku, řekl.

Zdroje: