Dohodu o brexitu máme na dosah ruky, hýří Mayová optimismem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 11. 2018 16:45) - Aktuality autor: red

Dohoda o odchodu Británie z EU je na dosah ruky a Londýn během následujících 72 hodin udělá vše pro to, aby se podařilo vyřešit i poslední dílčí neshody s evropskými partnery, řekla ve čtvrtek britská premiérka Theresa Mayová, která nejprve promluvila před svým londýnským sídlem v Downing Street a poté stav vyjednávání shrnula i v projevu k poslancům. Ty mimo jiné ujistila, že obchodní dohody se stávajícími zeměmi EU nejspíš bude možné uzavřít ještě během přechodného období do konce roku 2020 a že se Británie stane zcela nezávislým státem.

Theresa Mayová je ohledně dalšího vývoje situace optimistická

Theresa Mayová je ohledně dalšího vývoje situace optimistická,zdroj: Profimedia.cz

Mayová s prohlášením vystoupila poté, co dnes předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že poslal členským státům návrh politické deklarace o vztazích mezi EU a Británií po odchodu ostrovní země ze společenství.

"Nyní je na 27 představitelích ostatních členských zemí EU, aby v následujících dnech, které povedou k mimořádnému summitu EU v neděli, dohodu prozkoumali," uvedla dnes Mayová. Britové podle ní chtějí "dobrou dohodu", která nastolí kurz směrem k lepší budoucnosti. "Tuto dohodu máme na dosah," dodala.

"Vyjednávání jsou nyní v kritickém bodě a všechny naše snahy musíme soustředit na to, abychom ve spolupráci s evropskými partnery tento proces dovedli ke konci," sdělila poté premiérka poslancům.

Mayová dohodu s EU označila za "tu pravou pro Spojené království", neboť podle ní přinese to, pro co lidé hlasovali v roce 2016 v referendu. Britům se podle ní vrátí zpět kontrola nad jejich zemí, zároveň ale bude ochráněna jejich bezpečnost, pracovní místa i celistvost království.

Premiérka rovněž potvrdila, že hovořila se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. "Jsem přesvědčena, že budeme schopni se v neděli shodnout na dohodě, která bude dobrá pro celou rodinu Spojeného království včetně Gibraltaru," zdůraznila ministerská předsedkyně s odkazem na neshody kolem britského území v jižní části Pyrenejského poloostrova.

Premiér Sánchez tento týden varoval, že Madrid nepodpoří dohodu, pokud nebude upravena pasáž o Gibraltaru. Trvá na tom, že musí jasně obsahovat pasáž, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem.

Mayová má dnes ještě na programu setkání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, jehož země nyní předsedá Radě EU. Později by měla promluvit také v Dolní sněmovně.

Tagy: Velká Británie Španělsko zahraničí Evropská unie britská politika Brexit

Zdroje: ČTK