Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Do osvobozování Irpině se zapojili i čeští dobrovolníci

Do osvobozování Irpině se zapojili i čeští dobrovolníci
Irpiň sice ukrajinská armáda osvobodila, město je však zničené | zdroj: Profimedia

Na ukrajinské straně se do bojů ve městě Irpiň u Kyjeva zapojili i dobrovolníci ze zahraničí. A mezi nimi bylo i řada Čechů, uvedl server The Kyiv Independent. Ukrajinské úřady prohlásily město za osvobozené tento týden. Podle agentury AFP ale ukrajinská armáda dosáhla ve městě Pyrrhova vítězství vzhledem k rozsahu destrukce.

Do boje se mnozí dobrovolníci zapojili jen po krátkém výcviku. „Rozdíly mezi mezinárodními legionáři jsou rozsáhlé - od lidí, kteří byli ještě nedávno vojenskou elitou, až po snílky bez výcviku, kteří se přidali k ukrajinskému a velmi romantizovanému boji proti druhé největší vojenské mocnosti,“ uvádí server The Kyiv Independent. Podle něj je v mezinárodních jednotkách slyšet směs řečí a ne každý zahraniční voják zcela chápe pokyny svých nadřízených. „Pro mnoho zahraničních dobrovolníků byla brutalita bojů o Irpiň opravdovým šokem,“ dodává server.

Mezi muži, kteří mají větší vojenskou zkušenost, je i Čech, který se představuje pod přezdívkou „wi-fi“. Jedná se o jednoho z několika Čechů, kteří bojovali v Irpini, tvrdí The Kyiv Independent. „Pět let jsem sloužil v české armádě,“ řekl muž serveru. „Polovina mé rodiny pochází z Ukrajiny. Nemohl jsem prostě zůstat doma, když se na Ukrajině dějí takové věci,“ dodal.

Podle místních úřadů v Irpini již nejsou žádné ruské jednotky, město ale zůstává uzavřené civilistům, kteří na začátku invaze ve velkém počtu uprchli do Kyjeva. Během bojů byla podle radnice zničena zhruba polovina města. Padlo na 500 obyvatel a 50 vojáků na ukrajinské straně. Obyvatelé se do města podle úřadů nevrátí ani za měsíc. Armáda a záchranáři totiž potřebují čas na odklizení mrtvol a nebezpečné munice.

Do města se v pátek dostali také zpravodajové agentury AFP. „Je to apokalypsa,“ řekl jim jeden z ukrajinských vojáků, již hlídkují prázdné ulice, kde se místo lidí pohybují toulaví psi a krkavci. „Každých 20 nebo 30 sekund jsme slyšeli ostřelování. A tak to trvalo celý den. Byla to pouhá destrukce,“ popsal zpravodajům agentury měsíc ruských útoků jeden z obyvatelů, který z Irpině neodešel. „Dobyli jsme nazpět Irpiň, dobyli jsme nazpět mnoho dalších míst, ale válka neskončila,“ dodal muž.

Zdroje: