Den, který otřásl archeologií a proslavil mladého panovníka

GALERIE - Magazín autor: šar

Není známější hrobky, než této. Ač se její dlouholetý obyvatel a faraon z 18. dynastie Tutanchamon nedožil ani dvaceti let, jeho jméno znají i ti, kdo se o historii příliš nezajímají. 

Tutanchamon byl sice nepříliš významný staroegyptský faraon, díky neuvěřitelně zachovalé hrobce se ale stal pro moderní svět tím nejznámějším

Tutanchamon byl sice nepříliš významný staroegyptský faraon, díky neuvěřitelně zachovalé hrobce se ale stal pro moderní svět tím nejznámějším , zdroj: Profimedia.cz

Objevitel hrobky, britský archeolog Howard Carter místo Tutanchamonova odpočinku v Údolí Králů sice nalezl už 4. listopadu 1922, teprve před 95 lety, 16. února 1923, však byla pohřební komora odpečetěna.

Během průzkumu hrobky bylo třeba prorazit několik vstupů, námaha se však královsky vyplatila. Tajemné, dlouho hledané místo, totiž skrývalo nesmírné bohatství. Našlo se v něm více než tři tisíce předmětů - nosítka, sošky a sochy, nábytek, vázy, ale i připomínky faraonova dětství a mnohé další cennosti.

Jen sestavení katalogu nálezů zabralo Carterovi deset roků a samotný průzkum hrobky trval několik let. Hrobka byla přitom už dříve napadena vykradači hrobek, nikdy se ji však nepodařilo "pořádně" vyloupit, a do některých komor se vůbec nedostali. 

Odkrytí překrásného zlatého sarkofágu pak Carter uskutečnil až v říjnu 1925. 

Tagy: Velká Británie zahraničí Egypt archeologie starověk Panovníci a šlechta dějiny a fakta věda a poznání

Zdroje: Profimedia.cz,Wikipedia.org