Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Den boje proti nemoci, která má na svědomí přes 35 milionů životů

Den boje proti nemoci, která má na svědomí přes 35 milionů životů
Práce na bystě legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho | zdroj: Profimedia

Před pár dny uplynulo 28 let od smrti Freddieho Mercuryho. Legendární zpěvák skupiny Queen podlehl zákeřné nemoci AIDS, nad níž nemohl vyhrát, zdaleka však nebyl první ani poslední celebritou, která s ní bojovala.

Kromě Mercuryho se virem HIV nakazil třeba i basketbalista Magic Johnson, tenista Arthur Ashe, herec Danny Pintauro či hollywoodská hvězda Charlie Sheen.

Nemoc AIDS, která je známá od roku 1981 (první oběť si ale zřejmě vyžádala už v roce 1969), má na svědomí už více než 35 milionů životů. V České republice nárůst nových případů HIV kulminoval v roce 2016, kdy jich bylo zaznamenáno 286. V následujícím roce jich přibylo o 32 méně a loni toto číslo kleslo na 209 nových případů. Přesto se Česká republika v pořadí zemí, v nichž byl v období let 2010 až 2018 zaznamenán největší nárůst nově nakažených pacientů virem HIV, umístila na nelichotivém pátém místě. V čele žebříčku, který zveřejnil portál Politico, byly Filipíny, za nimiž následoval Egypt, Madagaskar a po nás i šesté Slovensko. Z evropských států se do první desítky dostala ještě Severní Makedonie a Polsko.

V Česku na konci roku 2018 žilo podle výroční zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 3368 lidí s HIV. V přepočtu na celou populaci je pak poměr výrazně pod 0,1 procenta.

Stačí jedna riziková situace

AIDS je sice stále problémem, o kterém se ve společnosti příliš nemluví, první prosincový den se na něj ale budou snažit upozornit v zemích napříč celým světem. Právě na tuto neděli totiž připadá Světový den boje proti AIDS, který byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen v roce 1988.

Uvádí se, že na celém světě žije okolo 38 milionů lidí nakažených virem HIV a jejich počet roste hlavně ve východní Evropě, Rusku a na severu Afriky. "Lidé, které nejvíc zasahuje nemoc AIDS, jsou mladí lidé mezi 14 a 24 lety. To je nepřípustné po všech těch letech mobilizace a podpory. Jak jsme mohli tuhle generaci přehlédnout?" ptá se zakladatelka organizace na podporu boje proti AIDS Christine Kafandová.

Checkpointy napříč republikou

S osvětou tohoto onemocnění u nás pomáhá Česká společnost AIDS pomoc, která už třicet let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV. I proto vypravila preventivní linky tramvají, autobusů a trolejbusu, v nichž na cestující čekali medici, preventisté a vyškolení dobrovolníci. Ve čtvrtek 28. listopadu zároveň bylo otevřeno nové testovacího centrum s poradnou ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích, které se zaměří především na poradenství a testování HIV. "Je důležité si uvědomit, že k nákaze HIV kolikrát stačí jedna riziková situace, kdy si pod vlivem okolností možná nedáváme pozor tak, jak bychom měli. Virus HIV si své oběti nevybírá podle jejich společenského postavení, vlastně se týká nás všech," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

"Brno je druhé největší město v České republice, a podle mého názoru jsou dosavadní kapacity pro anonymní a bezplatné testování na HIV a další pohlavně přenosné nemoci nedostatečné. Proto nám dává smysl otevřít checkpoint v Brně," dodal ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát. Další takzvané HIV checkpointy společnost provozuje v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ostravě, Olomouci, Teplicích, Ústí nad Labem a Ústí nad Orlicí.

V České republice podle zprávy SZÚ na konci loňského roku trpělo onemocněním AIDS 636 lidí. Podle odborníků je v případě nakažených klíčová včasná a odborná léčba. "Díky tomu dochází k významnému snížení přenosu HIV a snížení počtu nově infikovaných. Šance na přenos infekce od správně léčeného pacienta, který má HIV vir v krvi nedetekovatelný, je téměř nulová," uvedl přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. V poslední době je navíc celosvětovým trendem ekonomicky vyspělých zemí provádět současně testování na HIV, žloutenky a pohlavně přenosné nemoci. "Způsob přenosu je totiž často identický a při izolovaném testování by některé infekce mohly zůstat nerozpoznané," dodal Husa.

Zdroje:
Vlastní