Demonstranti v Kyjevě opět vyšli do ulic. Neustoupili ani před zákazy úřadů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Tisíce stoupenců ukrajinské opozice dnes opět demonstrují v Kyjevě, přestože úřady masové akce v centru města zakázaly. Ukrajinská vláda pohrozila dalšími zásahy, které provázely již sobotní protesty. Přesto se podle agentury Reuters do centra metropole vydalo několik desítek tisíc lidí a směřují opět k Náměstí nezávislosti, kde policisté v sobotu ráno proti demonstrantům tvrdě zasáhli. 

Demonstrace v Kyjevě

Demonstrace v Kyjevě,zdroj: Profimedia.cz

Kyjevský soud v noci na dnešek na návrh městských úřadů ukrajinské metropole zakázal od 1. prosince do 7. ledna veškerá velká shromáždění na symbolických místech centra Kyjeva. Ukrajinské ministerstvo vnitra dnes pohrozilo protestujícím dalšími zásahy. 

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se dopoledne snažil uklidnit demonstranty slibem, že udělá vše, co bude v jeho silách, k urychlení procesu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. 

Stoupenci ukrajinské opozice mu vyčítají, že se rozhodl nepodepsat připravenou dohodu o přidružení Ukrajiny k EU, čímž podle nich porušil svůj slib integrovat zemi do unie. 

Nyní se opět zavázal, že integraci bude podporovat, ale více se přitom prý zaměří na národní zájmy země. "Ukrajina učinila sama svou geopolitickou volbu. Jsme Evropané a naše cesta je historicky určená. Jsem ale současně hluboce přesvědčen, že naše vláda má zajistit takovou integraci do svazku evropských států, při které budeme jejich rovnocenným partnerem," řekl prezident. 

Ukrajinské vedení změnilo minulý týden názor na asociační dohodu, kterou s EU připravovalo několik měsíců. Podle opozice tak učinilo kvůli nátlaku Ruska. Prezident Janukovyč ovšem svůj obrat vysvětloval špatným stavem ukrajinské ekonomiky a údajně nedostatečnými přísliby pomoci ze strany EU. 

Následná vlna protestů zesílila v sobotu, kdy policie tvrdě zasáhla proti proti stovkám lidí na kyjevském Náměstí nezávislosti. Záběry ukazující bití protestujících lidí policejními těžkooděnci a zakrvavené hlavy demonstrantů vyvolaly kritiku i v zahraničí. Ukrajinská opozice začala naléhavě požadovat odstoupení prezidenta a vlády a uspořádání předčasných voleb. Hrozí i uspořádáním celostátní stávky. 

Vláda se ale zjevně nehodlá vzdát. "Hromadné nepokoje? Policie na podobné věci musí reagovat. Chceme snad jít cestou Libye, Tuniska? Pokud se bude volat (ze strany opozice) po masových nepokojích, tak zasáhneme," řekl dnes podle Reuters ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko. 

Expremiérka Julija Tymošenková z vězeňské cely vyzvala krajany, aby přišli na dnešní protesty a setrvali na náměstích tak dlouho, dokud Janukovyčův režim nepadne. Minulou neděli na podobný opoziční mítink přišlo na 100 000 lidí. 

Tagy: podpora demonstrace Evropská unie Kyjev

Zdroje: ČTK