Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Děláte z lidí debily, nadával politikům Babiš. Získává podporu veřejnosti

Děláte z lidí debily, nadával politikům Babiš. Získává podporu veřejnosti
zdroj: Mediafax

Před dvěma týdny rozjel podnikatel Andrej Babiš iniciativu ANO 2011, kterou hodlá měnit českou politiku. Svou ostrou rétorikou si na straně jedné zadělal na případná trestní oznámení na svou osobu, na straně druhé však získává podporu veřejnosti, která, zdá se, na chlácholení politiků přestává reagovat.

Pod výzvou se nashromáždilo už bezmála jedenáct tisíc podpisů a další přibývají. Babiš, ač miliardář, si získal oblibu i u některých odborářů.

Předseda Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek nijak sympatie k Babišovi neskrývá. „Není to sice sedm statečných, ale zaplať pánbůh za jednoho. Fandím mu, i když jsem se zatím pod jeho výzvu nepodepsal," popisuje dojmy pro ParlamentníListy.cz Dušek. Podle něj se Babiš vymyká ostatním zbohatlíkům. „Jeho zbohatnutí asi taky nebylo úplně čisté, ale vůbec se to nedá srovnat kupříkladu s panem Janouškem. Babiš tu žije, zaměstnává lidi a nefiltruje finance přes daňové ráje. Většina lidí u nás v odboru si myslí to samé a dokonce i vlivní podnikatelé, které znám. Ti se však bojí mluvit nahlas, neboť jsou různě zaháčkování v nadnárodních koncernech atp. Pan Babiš se bát nemusí," uzavřel Dušek.

Jsem tam po právu

Duškova slova o kuráži si vzal Babiš k srdci už v průběhu minulého týdne. Postupně označil za symboly české korupce Pavla Béma, Romana Janouška, exšéfa ČEZu Martina Romana, bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka, expředsedu vlády Mirka Topolánka, ale i jeho poradce Marka Dalíka, který kontroval tím, že označil Babiše za iniciátora vraždy tehdejšího vládce podsvětí Františka Mrázka. To majitel Agrofertu jednoznačně odmítl. Po nedělním pořadu Otázky Václava Moravce si Babiš z pozice hosta kopl i do lidí blízkých prezidentu republiky Václavu Klausovi a nastínil, že se jej snažili korumpovat. Babišova tvrzení nyní prověřuje policie. Na našem webu se v následujících strhla přestřelka mezi Babišem a šéfem Věcí veřejných Radkem Johnem. O této straně si podnikatel totiž nemyslí vůbec nic dobrého.

Po bývalé ministryni spravedlnosti Haně Marvanové, která byla za osobnost podporující výzvu označena neprávem se na seznamu objevil i předseda odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Ten se však k podpisu hrdě hlásí. „Ano, jsem tam uveden po právu, pana Babiše podporuji," odpověděl redakci Pomajbík.

Více čtěte na Parlamentní Listy.cz