ČSSD by jasně ovládla i krajské volby, zjistil SANEP

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na krajské úrovni posilují levicové strany. Ve 13 krajích ze 14 je jasným volebním favoritem ČSSD; spolu s ní rostou volební preference také KSČM. Největší propad oproti minulému měsíci zaznamenaly Věcí veřejné (VV), které v osmi krajích nedosáhnou na pětiprocentní hranici.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Naopak nad pět procent se v osmi krajích dostala KDU-ČSL. ODS stále mírně ztrácí a TOP 09 pevně drží pozici pražského lídra. Ukazují to aktuální volební preference v průzkumu společnosti SANEP. 

ČSSD je tradičně nejsilnější v Moravskoslezském kraji, kde získala 43,3 procenta voličů. V šesti krajích pak 40procentní hranici atakuje. Podle SANEP je klíčem k úspěchu sociálních demokratů fakt, že jejich hejtmani působí na citlivá místa regionů. ČSSD ztrácí jen v Praze, kde má největší podporu TOP 09 (28,4 procenta). Přesto se zde ale poprvé dostala v preferencích před ODS.

TOP 09 nejméně poškozují skandály

TOP 09 zaznamenává nárůst preferencí také v krajích, kde má díky podpoře Starostů a nezávislých silnou regionální strukturu. Strana podle průzkumu navíc oslovuje své voliče i prosazováním změny rozpočtového určení daní, což by mohlo znamenat vyšší příjem do obecních rozpočtů. SANEP také připomíná, že strana je nejméně zatížená kauzami vlády a oslovuje voliče pravice, kteří trvají na prosazování vládních reformních kroků. 

Volební preference rostou také KSČM, a to takřka ve všech krajích. Komunisté stabilně oslovují především voliče v důchodovém věku a nejslabší sociální skupiny obyvatel, kteří se také nejvíce obávají vládních reforem. Nejvíc lidí, 16,7 procenta, by je volilo v Olomouckém kraji. 

Z nestability částečně těží lidovci

ODS oproti minulému měsíci mírně ztrácí, v žádném kraji nepřekročila 20 procent. Podle autorů průzkumu především kvůli aférám a rovněž vinou nejasného postoje strany k řešení situace v koalici. Občanští demokraté ztrácí i svou tradiční baštu - v Praze jim nyní patří až třetí místo za TOP 09 a ČSSD se ziskem 19,3 procenta. 

Z politické nestability těží KDU-ČSL, která v poslední době v průzkumech pravidelně překračuje pětiprocentní hranici. Bezmála osm procent voličů by lidovce volilo v Jihočeském kraji a na Vysočině. 

Největší propad zaznamenává nejmenší vládní strana. VV již v osmi krajích nedosáhnou na hranici pěti procent. Nejblíže k deseti procentům se strana přiblížila v Praze, kde by jí dalo hlas 9,3 procenta voličů. Důvod je podle SANEP zřejmý - strana přichází o své sympatizanty především kvůli vnitrostranickým problémům a nekončícím aférám. Internetový on/off-line průzkum SANEP provedl ve dnech 19. - 25. května 2011 na vybrané skupině 12138 dotázaných.

Tagy: ČSSD vv pruzkum kraje sanep

Zdroje: ČTK