V Afghánistánu zahynul český voják, vůz najel na minu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V afghánské provincii Vardak zahynul v úterý ráno český voják. Se svým obrněným vozidlem Iveco najel na improvizované výbušné zařízení. Je to celkově už čtvrtý český voják, který v Afghánistánu zahynul.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník. Další dva vojáci byli zraněni. Sdělila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. 

K nešťastné události došlo krátce po půl sedmé. Vojáci se v transportéru pohybovali poblíž vesnice Salar. "Vozidlo Iveco, ve kterém byly čtyři osoby, najelo na improvizované výbušné zařízení," sdělila Růžičková. 

Následkem výbuchu utrpěl rotmistr narozený v roce 1980 smrtelné zranění, další voják v hodnosti rotného a afghánský tlumočník byli zraněni těžce a jeden voják v hodnosti podplukovníka lehce. 

Rodiny vojáků už o tragédii vědí

"Po prvotním ošetření na místě incidentu byli všichni transportováni na nejbližší vojenskou základnu Carwile, zranění byli následně přepraveni vrtulníkem k dalšímu ošetření na základnu Shank v provincii Lógar," upřesnila Růžičková.

Zraněný rotmistr bude po stabilizaci transportován vrtulníkem do vojenské nemocnice v Kábulu, kde se podrobí dalšímu ošetření. Afghánský tlumočník podlehl na základně Shank svým zraněním, dodala mluvčí. 

Rodiny vojáků byly o události informovány. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vydal rozkaz k převozu zraněných vojáků a ostatků zemřelého do České republiky v nejbližším možném termínu, uvedla Růžičková.

Tagy: úmrtí Afghánistán Čech

Zdroje: ČTK