11. 2. 2011 19:44 - Aktuality
Česká republika se podle premiéra Petra Nečase s Francií shoduje až v 80 procentech opatření, která by měla vést ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie.
V Paříži to řekl premiér Petr Nečas, který se večer v Elysejském paláci sešel s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. S ním prý našel shodu i v tom, že by opatření z francouzsko-německého paktu konkurenceschopnosti měla být v Evropské unii zaváděna spíše prostřednictvím mezivládních dohod než pomocí mechanismů unie.
Německo a Francie minulý týden na summitu v Bruselu navrhly plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny. Obě země předložily návrh na přijetí "paktu konkurenceschopnosti", který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny.
"Lišíme se v otázce harmonizace daní"
EU podle návrhu už podnikla kroky pro zachování finanční stability a na podporu návratu k růstu. Státy by ale měly jít ještě dál a zavázat se mimo jiné ke stabilitě veřejných financí a k zavedení měření investic do výzkumu a vzdělávání a měření cenové konkurenceschopnosti. Unijní státy by se také měly podle návrhu paktu snažit o vytvoření jednotné porovnávací základny pro podnikové daně.
Francie a ČR se podle Nečase shodují například právě v nutnosti vytvoření legislativních protidluhových brzd. ČR jako takový prvek chystá takzvanou finanční ústavu, připomněl premiér. Shoda panuje i v tom, aby důchodové systémy reagovaly na demografický vývoj či nad nutností vzájemného uznávání kvalifikací a diplomů. "Lišíme se například v otázce harmonizace korporátních daní, ale to není nic překvapivého," podotkl Nečas.
Nečase doprovází i šéf ČEZu
S francouzským prezidentem předseda české vlády diskutoval také o otázkách jaderné energetiky. "Obě země patří mezi země, které chtějí jakýmsi způsobem dosáhnout renesance jaderné energetiky v EU i jako významného prvku větší energetické bezpečnosti nejen členských zemí jako je Francie nebo ČR ale i Evropy jako celku," poznamenal český premiér.
Do Paříže jej doprovodila skupina podnikatelů, ve které nechyběl ani šéf energetického obra ČEZ Martin Roman. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi mnohamilionového tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a francouzská společnost Areva patří mezi trojici zájemců o tuto zakázku.
22. 2. 2019 15:51 - Magazín - 0
Jméno této ženy je spojeno s jednou z nejslavnějších značek aut - Mercedes Benz - a mělo nosit štěstí. Sama Mercedes Jellineková však prožila řadu těžkých let. A zemřela velice mladá. více
22. 2. 2019 14:12 - Aktuality - 0
Kardinálové, kteří se ve Vatikánu účastní historického summitu k sexuálnímu zneužívání dětí duchovními, v pátek vyzvali k zavedení nové kultury odpovědnosti v římskokatolické církvi. Nový přístup má vést k trestání biskupů a církevních hodnostářů, kteří nechrání své svěřence před sexuálními predátory z řad kněží. více
22. 2. 2019 11:25 - Magazín - 0
Skupina Bílá růže byla protinacistická pacifistická skupina složená především ze studentů Mnichovské univerzity. Členové jejího jádra byli zatčeni v únoru 1943. Již pár dní nato, 22. února, nacisté popravili sourozence Schollovi - Hanse a Sophii - a Christopha Probsta. více
22. 2. 2019 09:56 - Aktuality - 0
Obchodní řetězce Billa a Penny Market ze skupiny Rewe dostaly od antimonopolního úřadu pokutu 164 milionů za zneužití významné tržní síly. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je pravomocné. Souhrnná pokuta je nejvyšší pravomocná sankce, jakou dosud ÚOHS za zneužití významné tržní síly uložil. Jediná vyšší pokuta, 183 milionů korun pro řetězec Globus z roku 2017, pravomocná není, protože Globus proti ní podal rozklad. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)