Nečas se se Sarkozym shodl, jak zvýšit konkurenceschopnost EU

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká republika se podle premiéra Petra Nečase s Francií shoduje až v 80 procentech opatření, která by měla vést ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie.

V Paříži to řekl premiér Petr Nečas, který se večer v Elysejském paláci sešel s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. S ním prý našel shodu i v tom, že by opatření z francouzsko-německého paktu konkurenceschopnosti měla být v Evropské unii zaváděna spíše prostřednictvím mezivládních dohod než pomocí mechanismů unie.

Německo a Francie minulý týden na summitu v Bruselu navrhly plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny. Obě země předložily návrh na přijetí "paktu konkurenceschopnosti", který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny.

"Lišíme se v otázce harmonizace daní"

EU podle návrhu už podnikla kroky pro zachování finanční stability a na podporu návratu k růstu. Státy by ale měly jít ještě dál a zavázat se mimo jiné ke stabilitě veřejných financí a k zavedení měření investic do výzkumu a vzdělávání a měření cenové konkurenceschopnosti. Unijní státy by se také měly podle návrhu paktu snažit o vytvoření jednotné porovnávací základny pro podnikové daně. 

Francie a ČR se podle Nečase shodují například právě v nutnosti vytvoření legislativních protidluhových brzd. ČR jako takový prvek chystá takzvanou finanční ústavu, připomněl premiér. Shoda panuje i v tom, aby důchodové systémy reagovaly na demografický vývoj či nad nutností vzájemného uznávání kvalifikací a diplomů. "Lišíme se například v otázce harmonizace korporátních daní, ale to není nic překvapivého," podotkl Nečas.

Nečase doprovází i šéf ČEZu

S francouzským prezidentem předseda české vlády diskutoval také o otázkách jaderné energetiky. "Obě země patří mezi země, které chtějí jakýmsi způsobem dosáhnout renesance jaderné energetiky v EU i jako významného prvku větší energetické bezpečnosti nejen členských zemí jako je Francie nebo ČR ale i Evropy jako celku," poznamenal český premiér.

Do Paříže jej doprovodila skupina podnikatelů, ve které nechyběl ani šéf energetického obra ČEZ Martin Roman. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi mnohamilionového tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a francouzská společnost Areva patří mezi trojici zájemců o tuto zakázku.

Tagy: Francie EU Sarkozy pakt

Zdroje: ČTK