ČR: Ve sněhu je asi 42 litrů vody na m2, velké tání ale nehrozí

- Aktuality autor: red

V Česku leží odhadem asi 3,3 miliardy metrů krychlových sněhu, což aktuálně představuje průměrně 42 litrů vody na metr čtvereční. Výrazná obleva, která by mohla hrozit povodněmi, se ale neočekává.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) oproti minulému týdnu přibylo téměř 8,5 litru vody ve zmrzlém stavu na metr čtvereční. Výrazné tání však zřejmě do konce ledna nehrozí. Díky nízkým teplotám by se měla sněhová vrstva udržet.

Kvůli intenzivnímu sněžení v uplynulých dvou dnech je nyní v nižších a středních nadmořských výškách nadprůměrné množství sněhu. "Zatímco v horských oblastech je množství sněhové pokrývky spíše podnormální ve srovnání s běžnými hodnotami pro tuto část roku," uvedl ústav ve své týdenní zprávě o množství sněhu.

V nižších polohách Čech sice sníh pomalu odtává, nyní se ale ochlazuje a tání se zastaví.

Výška sněhu se v následujících dnech zřejmě příliš nezmění. Do konce týdne by totiž teploty ani přes den neměly vyšplhat nad nulu. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat kolem minus pěti stupňů Celsia, v noci pak může teploměr ukázat až minus deset stupňů, ojediněle i nižší hodnoty. "Tání sněhové pokrývky do konce týdne neočekáváme," sdělili meteorologové.

Přesto správci vodních nádrží preventivně vodu upouštějí už od minulého týdne. S mírným upouštěním vody už například začali vodohospodáři z Povodí Moravy, stavy vody snižují i na některých východočeských přehradách. Už druhý týden se snižuje také hladina nádrží vltavské kaskády.

Nejvíce sněhu - v nižších a středních polohách - zatím leží ve Středočeském a Jihočeském kraji. Odborníci z ČHMÚ každý týden měří i takzvanou vodní hodnotu sněhu (SVH), která udává množství vody ve sněhové pokrývce. Nejvyšší hodnoty hlásí Pardubický a Olomoucký kraj a také Vysočina. Zde naměřili v přepočtu 55,6 litru na metr čtvereční. Více je samozřejmě například na hřebenech Krkonoš. Na Luční boudě jde až o čtyřikrát vyšší hodnoty, přestože je zde jen 75 cm.

Tagy: počasí voda sníh obleva

Zdroje: ČTK