STEM: Náskok ČSSD před ODS se zvyšuje

- Aktuality autor: red

Rozdíl mezi preferencemi ČSSD a ODS se v lednu podle volebního modelu Střediska empirických výzkumů (STEM) výrazně prohloubil.

ČSSD by získala ve sněmovně 83 křesel, o osm více než v prosinci.

ODS by si proti minulému měsíci pohoršila o devět na 59 mandátů. Informovala o tom v úterý agentura STEM. Vedle ČSSD si poměrně výrazně polepšila KSČM, která by dostala tento měsíc v dolní komoře 32 křesel. V prosinci by měla o šest poslanců méně.

Naopak KDU-ČSL by ztratila meziměsíčně podle volebního modelu sedm mandátů a měla by jich šest.

Strana TOP 09 by získala v lednu dvacet křesel v dolní komoře, o dvě víc než v prosinci. Z průzkumu STEM vyplývá, že ODS dosáhla v lednu nejhoršího výsledku od listopadu 2008. Tehdy by ve sněmovně dostala 57 mandátů.

Stranické preference, které zahrnují i ty, kteří k volbám jít nechtějí či si neumějí vybrat, vypadají podle STEM v lednu následovně: ČSSD má 28,7 procenta, ODS 20,9. Komunisty podporuje téměř 11 procent dotázaných a TOP 09 8,4 procenta.

Pokud by čísla z průzkumu reálně obrážela výsledky voleb, měla by vítězná ČSSD několik možností při sestavování vlády. Kromě velké koalice, v níž vidí obě velké strany krajní řešení, by přicházela v úvahu koalice s menšími pravicovými či středovými stranami KDU-ČSL a TOP 09. Jasnou většinu by dali sociální demokraté dohromady s komunisty, vládnout s nimi ovšem podle vlastních slov odmítají.

Tagy: preference STEM

Zdroje: ČTK