Fico viní z útoku na Šefčoviče maďarský Fidesz

- Aktuality autor: red

Slovenský premiér Robert Fico v úterý obvinil maďarskou opoziční pravicovou stranu Fidesz-MPP z účelového očerňování slovenského kandidáta na eurokomisaře Maroše Šefčoviče.

Maďarsko se podle šéfa strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nesmířilo s tím, že Slovensko v Evropské komisi získalo významný post, a pravděpodobný jasný vítěz dubnových voleb do maďarského parlamentu se proto podle něj snaží Šefčoviče zpochybnit připomenutím jeho údajného protiromského výroku.

Šefčovič, jenž se má stát místopředsedou komise zodpovědným za institucionální záležitosti a administrativu, čelil v předchozích dnech kritice poté, co maďarský europoslanec z lidovecké frakce Jószef Szájer připomenul jeho údajný někdejší výrok o zneužívání sociálního systému Romy.

Šefčovič se proti nařčením opakovaně ohradil. V pondělí před europoslanci prohlásil, že zná situaci Romů na Slovensku a ví i to, že se střetávají s diskriminací. Zastali se jej i samotní Romové.

"Nejde o kampaň proti Šefčovičovi, jde o kampaň proti Slovensku," prohlásil slovenský ministerský předseda. Podle něj se Maďarsko těmito aktivitami snaží zakrýt své ekonomické problémy.

Ve volebních preferencích má zatím Fidesz drtivou převahu kolem 60 procent nad 20 procenty konkurenčních, dosud vládních socialistů.

Na Slovensku by se měly volby konat v červnu. Strany nynější slovenské vládní koalice se budou podle politologů snažit získat v předvolebním boji popularitu i vyjádřeními proti Budapešti.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté. Zhoršily se v roce 2006 po nástupu Ficovy vlády, jejíž součástí je i Slovenská národní strana (SNS), obviňovaná z nacionalismu.

Slovenský premiér vystoupení před novináři využil i k útoku proti domácím opozičním stranám, Slovenské demokratické a křesťanské unii-Demokratické straně (SDKU-DS) a Křesťanskodemokratickému hnutí (KDH).

Fico naznačil, že kdyby opozice včetně Strany maďarské koalice (SMK) nahradila současnou vládní koalici, mělo by to negativní dopady na postavení Slovenska.

Tagy: Slovensko fidesz eurokomisař

Zdroje: ČTK