Číňané kopírují bulharský jogurt. Malá vesnička v horách se z toho raduje

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Kde by se tak mohlo nacházet místo, odkud bude pocházet náš "zázračný" jogurt zajišťující dlouhověkost, řekli si zřejmě zakladatelé čínské firmy na výrobu jogurtů. Svůj prst zapíchli do bulharské mapy a zvolili si horskou vesničku Momčilovci, podle které svůj výrobek pojmenovali. Místní obliby tohoto jogurtu mezi Číňany dokázali využít naplno, asijské turisty vítají s otevřenou náručí a pořádají pro ně pravidelné akce v čele s jogurtovým festivalem.

K výrobě tradičního bulharského jogurtu je potřeba konkrétní bakterie Lactobacillus bulgaricus. Ilustrační snímek

K výrobě tradičního bulharského jogurtu je potřeba konkrétní bakterie Lactobacillus bulgaricus. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Čínská slova dělají čilé důchodkyni Cvetce Radkovové ještě problémy, ale její dcera si s nimi už dokáže dobře poradit. Ani jedna z těchto žen však nemá v úmyslu navštívit Velkou čínskou zeď. Je to naopak Čína, která přišla do jejich bulharské vesničky.

Neptejte se Bulharů, kde leží Momčilovci, většina z nich to nebude vědět. Zeptejte se však Číňanů, co jim tento název připomíná, a odpovědí vám, že jogurt.

Tento jogurt prý skrývá "zázračné tajemství", tajemství lokality nacházející se v Rodopech, kde se lidé dožívají vysokého věku. Tak to aspoň tvrdí čínská reklama. Produkty s pečetí Momčilovci se během několika let staly mléčným symbolem úspěchu v Říši středu.

Vesnice se snaží z popularity vytěžit co nejvíc

Jogurt se sice vyrábí v Číně a produkuje ho čínská firma, ta ale tvrdí, že používá mléčnou bakterii typickou pro bulharský region. A Momčilovci se svými 1200 obyvateli se snaží získat z nečekané popularity co nejvíce.

V obci se pořádá čínsko-bulharský jogurtový festival, čínští turisté přijíždějí obdivovat krásy kamenných staveb uprostřed lesů a Bulhaři se zase učí čínsky.

Šestašedesátiletá Cvetka Radkovová a její sedmatřicetiletá dcera i její devítiletá vnučka patří ke čtyřicítce dobrovolníků, kteří se snaží vyslovovat první čínské fráze. "Je to docela těžké," směje se šedesátnice, zatímco její dcera Vaselina už dokáže mluvit ve větách.

V září se v městečku konal již třetí jogurtový festival: všude byly čínské nápisy pro turisty, k dispozici byly trojjazyčné brožury a bulharské děti zdravily čínské turisty "ni chao", dobrý den. Také se tu konaly konference o zázračných vlastnostech jogurtu, ochutnávky mléčných výrobků a soutěž krásy o titul "královna jogurtu".

"Vesnice dlouhověkosti"

"Číňané znají z Bulharska dvě věci: růže a jogurt," vysvětluje turista ze Šanghaje Lej Lin.

"Momčilovci jsou známé jako vesnice dlouhověkosti, žije tu velký počet stoletých. Náš výzkum ukázal, že místní jogurt je jedním z tajemství dlouhověkosti," uvedl Pchan Ťien-ťün, mluvčí čínské skupiny Bright Diary, která od roku 2009 jogurt Momčilovci vyrábí.

Firmě se daří: jogurtu Momčilovci se loni prodalo za šest miliard jüanů (asi 20 miliard Kč). Důvodem je i příklon Číňanů k tradičním mléčným výrobkům po skandálu s kontaminovaným práškovým mlékem z roku 2008.

Jogurt v hlavní roli

Reklamu na mléčný nápoj s modrorudou etiketou, známý pod názvem Mo-s'-li-an a vyzdobený kresbou bulharské farmářky v kroji, je v Číně vidět všude, na zastávkách autobusu i v televizi.

Vliv na městečko, kam ročně zavítá asi 1000 čínských turistů, je však skromný. Ale starostka Sijka Surkovová si je jistá: "Návštěvnost každoročně roste, a to je přirozené vzhledem k mohutné kampani, kterou nám v Číně jogurt dělá," říká.

Tento úspěch občas nabývá nečekaných obratů. V roce 2014 byla v Momčilovcích uspořádána čínská verze reality show Survivor, kdy bylo sedm soutěžících nehovořících bulharsky svěřeno do péče místní rodiny. Všichni dohromady dostali jen jeden slovník, ale jogurtu co hrdlo ráčí.

Tagy: Čína zahraničí Bulharsko zajímavosti a kuriozity kulinářství a gastronomie

Zdroje: ČTK,AFP