Čína po protestech stáhla zprávu, v níž Zeman a Hamáček chválili čínský komunistický systém
Komunistická Čína po dnešním textu HlídacíPes.org a po protestech předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka stáhla svou zprávu, v níž čeští politici údajně velebili čínské komunistické zřízení, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.
Zpráva na stránkách Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny mimo jiné citovala prezidenta Miloše Zemana, předsedu PSP Jana Hamáčka či předsedu KSČ Vojtěcha Filipa.
Čínské čelem vzad
Ve zprávě mimo jiné psala (kompletní překlad z webu Sinopsis.cz i původní originální text v čínštině níže, pozn. red.):
- Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.
- Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že "politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení."
HlídacíPes.org již včera požádal o vyjádření k autenticitě těchto výroků jak Pražský hrad, tak předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka.
Jan Hamáček byl dotazem překvapen a proti své údajné citaci se jednoznačně ohradil.
"Takovouto větu jsem nikdy nepronesl. Je to tisková zpráva, kterou vydalo Mezinárodní oddělení čínské komunistické strany a já se o ní dozvídám až od vás," řekl pro HlídacíPes.org.
"Je to jejich svět, v němž vydávají takovéto tiskové zprávy, do něhož já nevidím. Budu chtít vysvětlení a opravu. Pravděpodobně prostřednictvím čínské ambasády," dodal Hamáček.
Dnes, poté, co HlídacíPes.org publikoval svůj text, zpráva z čínských stránek zmizela.
K textu se na dotaz HlídacíPes.org vyjádřil i Pražský hrad.
Zde je původní podoba textu v čínštině (překlad níže):
Partneři mimo revoluční tábor
Jak upozornil expertní server o Číně Sinopsis.cz, Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny zprávu zveřejnilo v souvislosti s návštěvou vlivného muže čínské komunistické strany Li Ťüna v Praze.
Li Ťün – muž s titulem pomocného vedoucího Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny – vystoupil na nedávném Čínském investičním fóru v Praze.
O informační hodnotě – nyní již neexistující – zprávy vypovídá i zmínka o tom, že s Li Ťünem v Praze pořídily rozhovor Haló noviny (fakticky vydávané KSČM), jež jsou označeny za !jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků".
Mezinárodní oddělení KS Číny se původně v 50. letech věnovalo pěstování družby se spřátelenými komunistickými stranami.
"S nástupem Tengových reforem se modernizovalo i mezinárodní oddělení, jež začalo hbitě rozvíjet vztahy s potenciálními partnery i mimo revoluční tábor. Postupně se z něj stal "alternativní diplomatický kanál k tradiční zahraniční politice"," píše Sinopsis.cz.
Plný text původní zprávy Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny
Přátelská delegace Komunistické strany Číny aktivně představila širokým kruhům v ČR ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny
Ve dnech 14.–16. listopadu Li Ťün, pomocný vedoucí Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny, který se v čele přátelské delegace Komunistické strany Číny zúčastnil pražského Čínského investičního fóra, představil z různých úhlů pohledu ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny – na fóru například přednesl projev, setkal se s vládními představiteli a představiteli politických stran či poskytl sdělovacím prostředkům rozhovor. Jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků Haló noviny otiskly 16. listopadu článek vycházející z příslušného rozhovoru a zároveň v internetovém vydání uveřejnily videozáznam z tohoto interview.
Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že "politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení," že "Si Ťin-pching je politik s bohatou vizí a s obrovskými ambicemi" a že je "pevně přesvědčen, že bude určitě možno uskutečnit program rozvoje, jejž pro Čínu načrtl." Zeman dále řekl, že „od té doby, co je Si Ťin-pching ve funkci, nesmlouvavě podchytil stranickou disciplínu, včetně přísného potírání korupce úředníků, což Komunistické straně Číny i Číně samotné zajistilo věhlas."
Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.
Místopředseda poslanecké sněmovny ČR a předseda KSČM Vojtěch Filip se vyjádřil, že 6. plenární zasedání ÚV KS Číny přispělo k posílení vnitřní jednoty strany a její semknutosti a posílilo dohled nad řádným vykonáváním pravomocí vedoucích kádrů, což přinese nové změny v rozvoji nejrůznějších oblastí čínské společnosti a nebude mít přínos pouze pro Čínu, nýbrž i pro celý svět.
Politolog Oskar Krejčí řekl, že se KS Číny při vytváření čínského hospodářského zázraku upevňuje ve svých ideálech a přesvědčení a posiluje své schopnosti vládnutí.
(překlad: Sinopsis.cz)
Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,110 | 25,190 |
USD | 24,020 | 24,140 |