Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Biden: Američtí vojáci by bránili Tchaj-wan v případě jeho napadení Čínou

Biden: Američtí vojáci by bránili Tchaj-wan v případě jeho napadení Čínou
Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill | zdroj: Profimedia

Americké síly by bránily Tchaj-wan, pokud by ho napadla Čína, potvrdil americký prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CBS. Ve stejném duchu se Biden vyjádřil už v květnu, jeho nynější výrok je ale ještě jasnější. Peking výroky šéfa Bílého domu odsoudil.

 

Biden odpověděl kladně na otázku moderátora pořadu 60 Minutes, zda by americké síly bránily Tchaj-wan. „Ano, pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku,“ řekl v rozhovoru, který televize odvysílala v neděli místního času.

Kladně také reagoval na upřesňující dotaz, zda tím myslí, že na rozdíl od americké reakce na ruskou invazi na Ukrajinu by se na obraně Tchaj-wanu v případě jeho napadení podíleli přímo američtí vojáci.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes Bidenovy výroky odsoudilo a podalo proti nim oficiální protest. „Čína si vyhrazuje právo přijmout veškerá potřebná opatření v reakci na aktivity, které zemi rozdělují,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na tiskové konferenci. „Chceme učinit maximum pro mírové sjednocení. Zároveň ale nebudeme tolerovat žádné aktivity směřující k odtržení (Tchaj-wanu),“ řekla.

Mluvčí rovněž vyzvala Washington, aby nevysílal „špatné signály“ tchajwanským separatistickým silám, které žádají nezávislost Tchaj-wanu, a aby nepoškozoval čínsko-americké vztahy. „Existuje jen jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí,“ zdůraznila mluvčí.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Biden v rozhovoru znovu vykročil z rámce dlouhodobě prezentovaného amerického postoje k Tchaj-wanu, podotkla agentura Reuters. Mluvčí Bílého domu, kterého agentura požádala o komentář, sdělil, že americká politika ohledně Tchaj-wanu se nezměnila.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy neoficiální styky. Biden v nejnovějším rozhovoru přitom zopakoval, že USA nepodporují tchajwanskou nezávislost a uznávají politiku jedné Číny.

Zdroje: