Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 11°C Občasný déšť

Čím si lidé napříč zeměkoulí snaží pojistit štěstí pro nový rok

31. 12. 2015 – 15:01 | Magazín | red

Čím si lidé napříč zeměkoulí snaží pojistit štěstí pro nový rok
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Nový rok vítají lidé napříč světem všelijak. Třeba Španělé při každém úderu hodin o půlnoci snědí jednu kuličku hroznového vína. Nikdo sice neví, jak to vzniklo, lidé to ale přesto dodržují. V Itálii nebo Česku zase k Novému roku patří čočka. A Mexičanky si první den nového roku berou červené prádélko...

V hlavním městě Španělska se lidé obvykle scházejí na jeho nejslavnějším náměstí Puerta del Sol, kde společně jedí hroznové kuličky při úderech věžních hodin. Letos ale místní radnice poprvé omezila množství lidí, kteří budou na náměstí na půlnoc vpuštěni, na 25 tisíc osob. To je zhruba třetina kapacity náměstí.

Na bezpečnost lidí na madridském Puerta del Sol bude letos dohlížet na 600 příslušníků policie včetně psovodů, ze vzduchu bude situaci monitorovat helikoptéra.

Španělský zvyk pojídání hroznů o silvestrovské půlnoci je doložen poprvé v roce 1909 a zřejmě souvisí s tehdejší nadúrodou vína v provincii Alicante. Nicméně už v 19. století v bohatých rodinách vítali nový rok šampaňským a hrozny. Ani dnes nesmí chybět na silvestrovském stole 12 kuliček hroznů, které symbolizují 12 měsíců roku.

Spolknout ale dvanáctkrát po sobě při každém úderu hodin jednu kuličku vína může být veliké novoroční sousto. Proto se každoročně před Silvestrem ve španělských médiích objevují zprávy s radami, která odrůda je pro tuto tradici nejlepší. Tedy která má nejměkčí slupku, či zda zakoupit víno bez jadérek.

Také v dalších zemích mají své gastronomické silvestrovské zvyklosti. Například v Řecku jedí koláč zvaný vasilopita, do něhož zapečou minci. A ten, kdo ji najde, bude mít v novém roce největší štěstí. Štěstí ale pro někoho může být i to, že ji při pojídání koláče nespolkne.

V Itálii i jiných zemích, včetně ČR, se na Nový rok má jíst čočka, která by měla přinést v novém roce finance. Peníze na Filipínách zaručí lidem puntíkaté oblečení na Silvestra. V Dánsku například po silvestrovské večeři rozbíjejí talíř, aby měli v novém roce štěstí.

Novoroční zvyky ale nejsou spojeny jen s jídlem. Ve Španělsku, Itálii či Mexiko je dobré vzít si na Nový rok červené spodní prádlo, přinese to prý štěstí.

Na náměstí svatého Marka v italských Benátkách se tradičně na Nový rok lidé hromadně líbají. Naopak v Peru je potřeba se první den roku poprat se sousedy, aby se vyřešily staré spory. Dobré je taky vyhodit starý nábytek z okna, ovšem musí to být v Jihoafrické republice.

Předchozí článek

Silvestrovské resumé: Úspěchy českých sportovců v roce 2015

Následující článek

Nejčtenější články na Tiscali.cz za rok 2015