Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Chcete si užít moře a slunce? Zvolte nádherný Rhodos

Chcete si užít moře a slunce? Zvolte nádherný Rhodos
zdroj: tisková zpráva

Dopřejte si letos pěknou dovolenou, váš rozpočet to pochopí! Mezi destinace, které málokdy zklamou, patří nesporně řecké ostrovy.

Proč jet na Rhodos?

Protože slunce tu pod vládou boha Hélia svítí neuvěřitelných 270 dní v roce. Ostrov lemuje dlouhé členité pobřeží, za romantikou se můžete vydat na malé písečné nebo oblázkové pláže s průzračně čistou vodou. Milovníky historie okouzlí kromě antického Lindosu i mohutné opevnění Starého města, které tu zanechali Johanité, a zříceniny středověkých hradů. Přímořská letoviska žijí prázdninovou atmosférou od rána až do noci, nabízí od vodních radovánek a příjemných procházek kolem obchodů a butiků přes posezení v typických řeckých tavernách se sklenkou frappé vše, co si jen můžete přát.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Divadlo Starého města pořádá denně představení tradičních tanců a antických tragédií, nechybí tu ani kasino.  Až do rána se můžete bavit v tanečních klubech, diskotékách nebo  nočních barech  s živou řeckou  lidovou hudbou.

Hlavní město ostrova Rhodos

Při příjezdu do města vás na první pohled zaujmou sochy jelena a laně střežící vjezd do přístavu Mandraki. Podle informací ze starověku právě v těchto místech stával proslulý Kolos rhodský, socha boha Hélia, postavená v roce 290 př.n.l., bohužel se však při zemětřesení o sedmdesát let později zřítila. Nábřeží v této části města tvoří velká tržnice, tradiční pravoslavný chrám a úpravné veřejné budovy postavené ve 20. a 30. letech minulého století za italské nadvlády.

Hlavní město ostrova Rhodos je však především unikátním komplexem památek středověku, které jsou díky své výjimečnosti chráněné organizací UNESCO.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Staré město obklopují mohutné hradby se sedmi branami a několik impozantních strážních věží.  Obvyklý vstup je z náměstí Svobody novou branou proraženou do městských zdí na konci přístavu. Hned za hradbami se ocitnete ve středověké ulici s restaurovanými paláci z doby Johanitů.

Výlety na Rhodosu

Jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova Rhodos je městečko Lindos, kdysi velice bohaté a významné město starověku, které lze považovat za kamennou učebnici dějepisu. Vstup k akropoli s velkolepým  chrámem na vrcholku, který byl chloubou antického Lindu, tvoří jedenadvacet metrů široké, otevřené schodiště. Na zdi z kvádrů stála kdysi monumentální stoa, jedna z nejpůsobivějších helénských staveb. Původní dórská sloupová síň měřila 87 metrů a byla ozdobena 42 sloupy, z nichž se dodnes zachovalo dvacet.Kdysi tu stávala socha bohyně Athény v nadživotní velikosti, zhotovená ze dřeva, zlata a slonoviny.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Křivolaké uličky dnešního Lindosu jsou plné turistů, kteří se rádi zastaví v některé z kavárniček a taveren, nebo si vybírají z nesčetného množství suvenýrů, výšivek, krajek a keramiky  v místních obchůdcích.

Lodní výlety

Historické památky, kouzelné pláže a vodní sporty nejsou ale vším, co může ostrov nabídnout. Z Rhodosu můžete podnikat také zajímavé lodní výlety třeba do sousedního Turecka anebo za poznáním okolních ostrovů. Na romantický ostrov Symi doplujete z hlavního města Rhodos asi za dvě hodiny.  Během prohlídky romantického města s malými domky, kostelíky a úzkými uličkami můžete nakoupit místní koření, byliny, mořské houby a suvenýry nebo si pochutnat v některé z místních taveren na vyhlášených rybích specialitách.