Dohoda s Íránem se do konce června nestihne, přiznává Mogheriniová

- Aktuality autor: pal

Konečnou dohodu o íránském jaderném programu bude možné uzavřít i po 30. červnu, kdy oficiálně vyprší lhůta. V neděli to oznámila šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Íránský ministr zahraničí mezitím opustil jednání ve Vídni a odletěl zpět do Teheránu, kde se poradí o dalším postupu. Už teď je ale jisté, že termín pro konečné uzavření dohody mezi Západem a Íránem se bude muset prodloužit. 

Šéfka evropské diplomacie přiznává, že dohodu s Íránem diplomaté do konce června nestihnou vyjednat

Šéfka evropské diplomacie přiznává, že dohodu s Íránem diplomaté do konce června nestihnou vyjednat,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud budou mít všechny strany jednacího stolu v těchto závěrečných chvílích silnou politickou vůli, můžeme toho dosáhnout," uvedla Mogheriniová z jednání v rakouské metropoli na sociální síti Twitter.

Íránský ministr zahraničí mezitím oznámil, že ještě v neděli večer odletí z Vídně do Teheránu na konzultace s nejvyšším vedením své země. Zpět se vrátí údajně v pondělí.

Termín pro dohodu se nakonec prodlouží

Zaríf do Vídně dorazil přitom teprve v sobotu. Nejprve se tu setkal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Dnes se k nim přidali i další zástupci světových velmocí jednajících s Íránem (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo), včetně šéfů diplomacie Británie Philipa Hammonda, Německa Franka-Waltera Steinmeiera a Francie Laurenta Fabiuse.

"Naším cílem je uzavřít jednání do konce června. Může se ale stát, že 30. červen bude mít více než 24 hodin," řekl Steinmeier před svým odletem do Vídně. Také další diplomaté, které citují různé světové agentury, upozorňují na to, že se konečná dohoda nemusí do úterý stihnout uzavřít. "Pokud budeme potřebovat pár dní navíc, vezmeme si je," řekla dnes například i Mogheriniová.

Stále zůstává celá řada překážek

Podle Hammonda nadále přetrvává řada podstatných rozporů v interpretaci rámcové dohody, kterou se podařilo dojednat na počátku dubna ve švýcarském Lausanne. K dosažení konečné dohody podle něj ještě bude třeba řada ústupků. "Žádná dohoda je ale lepší než špatná dohoda," upozornil Hammond.

Hlavním problémem nadále zůstává harmonogram uvolňování sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Teherán požaduje jejich okamžité zrušení, západní velmoci trvají na jejich postupném uvolňování a pro případ porušení dohod chtějí zajistit i možnost jejich obnovení.

Dohodu kritizuje Izrael

Cílem konečné dohody je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Írán tuto možnost dlouhodobě popírá. Jeho jaderný program prý slouží pouze mírovým účelům.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu postup západních velmocí kritizoval. "Vidíme na vlastní oči, jak se světové mocnosti stahují za jasné červené linie, které si samy nedávno veřejně definovaly," uvedl. "Neexistuje důvod narychlo uzavírat tuto špatnou dohodu, která je den ode dne horší," dodal izraelský premiér, podle kterého Západ ignoruje mimo jiné porušování lidských práv v Íránu i jeho podporu mezinárodnímu terorismu.

Tagy: Írán Rakousko zahraničí Rada bezpečnosti OSN dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK