Čeští senátoři podepsali smlouvu o připojení Chorvatska k EU

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Senát podle očekávání hladce schválil smlouvu o připojení Chorvatska k Evropské unii. K úplné parlamentní ratifikaci chybí ještě souhlas sněmovny, která smlouvu podpořila zatím jen v prvním čtení v polovině března. Pro schválení je nutný souhlas ústavní třípětinové většiny zákonodárců; v Senátu se pro aktuální rozšíření unie vyslovilo všech 59 přítomných členů horní komory.

Budoucí členství přímořského Chorvatska, které je pro Čechy tradičně významnou turistickou destinací, musejí ratifikovat všechny současné členské státy EU. Podle smlouvy o přistoupení by se tato země někdejší Jugoslávie měla stát osmadvacátým členským státem unie k 1. červenci příštího roku, připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Smlouva mimo jiné uvádí, že Chorvatsko bude mít 12 poslanců v Evropském parlamentu, dokument upravuje také hlasovací poměry v Evropské radě a Radě EU. Smlouva pojednává i o finančních záležitostech a o různých přechodných obdobích. Přechodná období se týkají například volného pohybu lidí, zboží a kapitálu, dále zemědělství, daní a životního prostředí.

Chorvatsko žádalo o členství již v roce 2003

Původně chtěla česká vláda nechat zákonodárce společně s přístupovou smlouvou s Chorvatskem hlasovat také o české výjimce z Listiny práv a svobod v lisabonské smlouvě. Výjimku si vymínil pro podpis lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus. V Česku by ale při společném hlasování evropská smlouva o Chorvatsku neuspěla, neboť výjimku odmítá ČSSD, která má většinu v Senátu.

Chorvatsko požádalo o přistoupení k EU v roce 2003. Jednání o podmínkách členství byla zahájena o dva roky později a ukončena loni v červnu.

Tagy: Senát ČR EU Chorvatsko smlouva zákonodárci

Zdroje: ČTK