Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Čeští dobrovolníci už zřejmě bojují na Ukrajině

Čeští dobrovolníci už zřejmě bojují na Ukrajině
Následky bojů v Mariupolu | zdroj: Profimedia

Ukrajinský novinář Ilja Ponomarenko ze serveru Kyiv Independent dnes na twitteru zveřejnil snímek, který podle něj zachycuje české dobrovolníky bojující na Ukrajině proti ruským silám.

Podle Ponomarenka jsou na fotografii Češi s výzbrojí v Irpini u Kyjeva. Český premiér Petr Fiala a prezident Miloš Zeman začátkem března oznámili, že lidé, kteří z ČR odjedou bojovat na Ukrajinu, budou mít garantovanou beztrestnost.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj třetí den po zahájení ruské invaze koncem února vyzval cizince, aby se zapojili do obrany země v rámci mezinárodní legie. Za první dva týdny se do ní podle ukrajinského ministerstva obrany přihlásilo na 20 000 lidí, není ale jasné, kolik z nich na Ukrajinu dorazilo.

Čeští občané mají službu v cizí armádě zákonem zakázanou, a pokud do ní chtějí vstoupit, musí požádat prezidenta republiky o výjimku. Kvůli množství individuálních žádostí se ale nejvyšší ústavní činitelé dohodli, že zájemci o službu v řadách ukrajinské armády mohou počítat s beztrestností formou abolice. V prvních dnech po ruské invazi se na Pražský hrad obrátily stovky zájemců o službu na Ukrajině.

Zdroje: