Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Českobudějovický magistrát zastavil řízení o majetkovém přiznání Vojtěcha Filipa

Českobudějovický magistrát zastavil řízení o majetkovém přiznání Vojtěcha Filipa
Filip rozhodnutí magistrátu komentovat nechtěl. „Proč mám komentovat něco, co bylo jasné od srpna? Abych vám posloužil k tomu, že o mně budete lhát?“ | zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Magistrát v Českých Budějovicích zastavil přestupkové řízení, které vedl s bývalým šéfem KSČM Vojtěchem Filipem.

Někdejší místopředseda Poslanecké sněmovny čelil podezření, že neuvedl v majetkovém přiznání 500 000 korun, které podle policie dostal v roce 2018 od podnikatele Tomáše Horáčka. Úřad ale nakonec rozhodl, že se Vojtěch přestupku nedopustil. Uvedl to server iROZHLAS.cz.

Rozhodnutí o ukončení řízení vydal správní odbor magistrátu loni 9. prosince, právní moci nabylo 29. prosince. „Bylo pravomocně ukončeno zastavením věci. To znamená, že z přestupku není stanovena vina,“ řekl serveru ředitel odboru Jan Kostík.

Filip, kterému hrozila pokuta až 50 000 korun, od začátku odmítal, že by peníze dostal. Uvedl, že se nedopustil ničeho nezákonného a příjmy má v pořádku. Rozhodnutí magistrátu komentovat nechtěl. „Proč mám komentovat něco, co bylo jasné od srpna? Abych vám posloužil k tomu, že o mně budete lhát?“ sdělil serveru.

Příjem chyběl v majetkovém oznámení

Podle kriminalistů Filip přijal půl milionu od Horáčka, odsouzeného na půl roku za manipulaci s nemocničními zakázkami, v dubnu 2018.

Předání peněz popsal Horáček a policie uvedla, že k věci má svědectví tří lidí. Peníze Filip podle vyšetřovatelů přijal krátce před poslaneckým výjezdem do Kazachstánu, který jako místopředseda Sněmovny vedl.

Horáček se cesty v podnikatelské delegaci zúčastnil, v asijské zemi ale neuzavřel žádný obchod. Policie tak došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Filip ale v majetkovém oznámení za rok 2018 půlmilionový příjem neuvedl, podle iRozhlasu přiznal jen koupi vozů Škoda Superb a Škoda Rapid za 730 000 korun a úvěr ve výši 204 000 korun.

Případ řešil také finanční úřad. Výsledek prověřování mluvčí úřadu nechtěla komentovat. Filip sám uvedl, že finanční úřad žádné pochybení nezjistil. Zmínil to v dopise, ve kterém po Českém rozhlasu žádal omluvu za způsob, jakým se iROZHLAS.cz kauze věnoval. „Moje daňová kontrola proběhla bez závad a byla ukončena 20. září,“ napsal loni v prosinci Filip.

Server uvedl, že získal nepublikovanou nahrávku, se kterou podle několika důvěryhodných zdrojů pracovali policisté a byla jedním z nepřímých důkazů, na nichž postavili své přesvědčení, že se předání 500 000 korun ve Sněmovní ulici na Praze 1 skutečně odehrálo a prostředníkem předání peněz byl Filipův asistent Lukáš Gibiec. Ten na záznamu nepopřel Horáčkův popis schůzky z 17. dubna 2018. Tvrdí ale, že peníze nepřepočítával.

Zdroje: